Kętrzyn — co warto zobaczyć w okolicy?

Atrakcje w okolicach Kętrzyna obejmują obiekty obowiązkowe dla miłośników historii i Mazur. To jednak ciekawe miejsce także dla rodzin z dziećmi szukających po prostu wytchnienia i zabawy i chcących spędzić miły czasu we własnym gronie. Co warto zobaczyć w okolicy Kętrzyna?

Kętrzyn — średniowieczne miasteczko i doskonała baza wypadowa w głąb okolicznych atrakcji 

Kętrzyn to niewielkie, urokliwe miasteczko położone w województwie warmińsko-mazurskim, dokładniej we wschodniej części Mazur. Miejscowość powstała w średniowieczu i do dziś można tu podziwiać m.in. przykłady architektury obronnej i sakralnej z tamtego okresu. 

Warto wymienić tu, chociażby Bazylikę kolegiacką św. Jerzego, czyli najlepiej zachowany kościół obronny w obrębie całych Mazur oraz oczywiście zamek krzyżacki w Kętrzynie, w którym mieści się dziś Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego — zasłużonego historyka, poety i etnografa. 

Jednak planując krótką wycieczkę weekendową lub dłuższy pobyt w tej części kraju, warto nie tylko odbyć spacer po samym Kętrzynie, ale także zainteresować się okolicznymi atrakcjami. Oto najpopularniejsze i najbardziej zachęcające do odwiedzenia miejsca blisko Kętrzyna. 

Mazurolandia i Park Miniatur Warmii i Mazur

Mazurolandia i Park Miniatur Warmii i Mazur to miejsce, w którym świetna zabawa czeka nie tylko na najmłodszych, ale i na całe rodziny! Gwarantowana jest tutaj również dawka edukacji o regionie i jego historii. Czego można się spodziewać? Całego szeregu atrakcji! Obiekt leży w Parczu — jedynie 6 km od Kętrzyna. To tylko kwadrans jazdy samochodem.

Zamek w Malborku pomniejszony około 25 razy, piramida w Rapie czy miniatura rakiety-pocisku z czasów drugiej wojny światowej to tylko niektóre z licznych budowli w znacznie mniejszej skali, jakie można szczegółowo podziwiać w Parku Miniatur Zabytków Warmii i Mazur będącego częścią Mazurolandii. 

Gwarantujemy, że zachwyci Was precyzja wykonania każdej atrakcji i już na zawsze zapamiętacie najważniejsze zabytki regionu. Mazurolandia to jeden wielki plac zabaw. Działają tu cztery zadaszone przestrzenie z najlepszymi atrakcjami z sal zabaw oraz wielkie dmuchańce dla najmłodszych. 

To najlepsze miejsce do poskromienia niekończącej się energii każdego dziecka. Jeśli traficie do jednego z czterech tematycznych pokoi zagadek, będziecie musieli sprawnie współpracować i być bardzo spostrzegawczym, aby się wydostać! Gród rycerski to atrakcja dla każdego, kto, choć na jeden dzień, pragnie zostać prawdziwym średniowiecznym wojem lub nadobną niewiastą. Trzeba jednak uważać, bo przegrani lądują w dybach! 

Polana legend i baśni Mazurolandii przeniesie całe rodziny do świata najciekawszych opowieści mazurskich. Znajdziecie tu figury zwierząt, a nawet żywe osobniki, które pomogą poczuć klimat legend “O pięknej Galindzie i sile żabich oczu” czy “O królewskim raku”. Dowiecie się, jak powstały Mazury, a Leśny Czarodziej zabierze Was w strefę relaksu na łonie natury. Potowarzyszą Wam przyjazne króliczki i kucyki. 

Miłośników historii zafascynuje wielki zbiór eksponatów z czasów drugiej wojny światowej. To muzeum niegdyś używanych militariów. Na terenie Mazurolandii znajdują się ponadto ruiny oryginalnego ogrodu, w którym hodowano warzywa, którymi miał posilać się tu Hitler. Mazurolandię warto odwiedzić także w listopadzie lub grudniu, a to za sprawą urzędującego tu świętego Mikołaja. 

Nie trzeba lecieć do nieosiągalnej Laponii, żeby móc spotkać się brodatym dziadkiem, dostać prezent i poczuć prawdziwą magię świąt! Święty Mikołaj mieszka na Mazurach! Przez cały rok w Mazurolandii prowadzone są również zajęcia tworzenia z gliny. To niepowtarzalna okazja, aby własnoręcznie stworzyć coś oryginalnego i odkryć radość z kreatywnych prac manualnych. 

Przeczytaj: Straż Graniczna – obowiązki, wymagania, zarobki

Sanktuarium w Świętej Lipce

Z Kętrzyna, równie szybko, co do Mazurolandii, można dojechać także do Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce. To znany obiekt sakralny, którym opiekują się ojcowie i bracia jezuici i, którego początki sięgają XIV wieku. Również ruch pielgrzymkowy do tego miejsca odbywał się już właśnie w średniowieczu. 

Wiernych przyciąga m.in. obraz Matki Bożej Świętolipskiej, który w 1968 roku został przyozdobiony koronami papieskimi. Ceremonii tej dokonał Prymas Polski Ksiądz kardynał Stefan Wyszyński, a sumę celebrował Ksiądz kardynał Karol Wojtyła. Mieści się tu, tłumnie odwiedzane przez pielgrzymów, muzeum. 

W okresie wakacyjnym organizowane są ponadto “Świętolipskie Wieczory Muzyczne”. Warto przyjechać do Świętej Lipki, żeby zobaczyć robiące duże wrażenie organy i posłuchać koncertu. Na miejscu można kupić dewocjonalia i pamiątki oraz wypić kawę w kawiarence. 

Wilczy Szaniec — zwiedzanie historycznego kompleksu

Również kwadrans jazdy samochodem dzieli Kętrzyn od Wilczego Szańca, czyli byłej kwatery wojennej Adolfa Hitlera położonej w lesie gierłoskim. To robiące wrażenie, samowystarczalne miasto, w którym przywódca III. Rzeszy spędził 800 dni. To właśnie stąd wydawał kluczowe rozkazy, m.in. w sprawie ataku na ZSRR i to tu próbowano dokonać zamachu na jego życie w 1944 roku. 

Wilczy Szaniec jest obowiązkowym punktem dla każdego miłośnika historii, ale rozpala wyobraźnię także osób, które nie interesowały się do tej pory przeszłością. Potwierdza to bardzo duża popularność kompleksu — odwiedza go rocznie prawie ćwierć miliona turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *