Mniej znana atrakcja na Mazurach – gotycki Zamek w Kętrzynie

Będąc na Mazurach, warto nie tylko relaksować się nad licznymi, czystymi jeziorami, ale też zwiedzić ciekawe obiekty architektoniczne. Należy do nich z pewnością Zamek w Kętrzynie, który może pochwalić się interesującą historią. Co warto tutaj zwiedzić i jakich atrakcji w lecie możemy się tu spodziewać? Tego dowiemy się z poniższego artykułu!

Historia Zamku

Historię Zamku w Kętrzynie musimy zacząć od historii samej miejscowości. Pierwsze o niej wzmianki pochodzą z 1342 roku i mają związek z drewnianą strażnicą wybudowaną przez krzyżaków i nazwaną Rastenburg (dawna nazwa Kętrzyna). 11 listopada 1357 roku Johan Schindekopf nadał osadzie, która powstała wokół strażnicy, prawa miejskie. W tym też czasie rozpoczęto budowę zamku usytuowanego w południowo-wschodnim narożniku murów miejskich.

Pierwszy znany opis zamku pochodzi z początków XVIII wieku (dokładniej z okolic 1706 roku). Natomiast najstarszy widok zamku znajdziemy na mapie Kaspra Hennebergera z 1595 roku. Z wcześniejszych krótkich informacji i wzmianek dowiadujemy się, że najbardziej reprezentacyjne skrzydło północne zajmował pfleger, czyli prokurator, urzędnik, który sprawował władzę z ramienia Zakonu. Zamek Krzyżacki mieścił także kaplicę, a na jego dziedzińcu znajdowała się studnia.

Przeczytaj też: Kim był Wojciech Kętrzyński? | LO Kętrzyn – historia i ciekawostki

Przed 1566 rokiem przebudowano skrzydło zachodnie zamku, a w 1622 roku w północno-zachodnim narożniku dziedzińca wzniesiono cylindryczną basztę z klatką schodową. Natomiast od strony miasta wybudowano mur przed wejściem do zamku.

W XVIII i XIX wieku zamek wraz z leżącym przy nim folwarkiem stał się siedzibą domeny królewskiej (po 1525 rok był siedzibą starostwa książęcego). W tym czasie zamek ponownie przebudowano, dostosowując go do pełnienia funkcji mieszkalnych.

Kolejna istotna data to 15 grudnia 1797 r., gdy na kętrzyńskim zamku wybuchł ogromny pożar. Na szczęście udało się uratować to, co najważniejsze. A co z bardziej współczesnymi czasami? W latach 1911-1912 budynek kupiło miasto, przeznaczając jedno z pomieszczeń na lokal biurowy 3. Brygady Piechoty. Znajdował się tu również urząd finansowy i mieszkania urzędników.

Podczas II wojny światowej część piwnic przebudowano na schron przeciwlotniczy. Niestety, pod koniec stycznia 1945, kiedy miasto przejęły wojska radzieckie zamek i większa część staromiejskiej zabudowy Kętrzyna zostały spalone. Jednak dzięki rekonstrukcji rysunkowej Steinbrechta, to cenne dziedzictwo udało się odbudować, a zamek odzyskał pierwotny gotycki charakter.

Zwiedzanie Zamku

Dziś na kętrzyńskim zamku funkcjonują Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego i Miejska Biblioteka Publiczna. Co warto o nich wiedzieć?

W zamkowym muzeum znajdują się liczne zbiory z okresu od XV do XIX wieku, pochodzące z okolicznych kościołów i pałaców i tworzą one ekspozycję stałą. Zobaczyć to możemy np. jedyną w Europie dziecięcą chorągiew pogrzebową czy zbiór rzeźb gotyckich. Jest tu również Galeria Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski”. Na miejscu prowadzone są także liczne warsztaty mające na celu szerzenie kultury mazurskiej. Na naszą uwagę zasługuje multimedialna makieta Kętrzyna, czyli piękna gra świateł i słowa, prezentująca w ciekawy sposób historię miasta.

Co więcej, w okresie letnim na dziedzińcu zamku odbywają się koncerty i jarmarki, a główną atrakcją jest coroczny Średniowieczny Jarmark Świętego Jakuba.

Warto zajrzeć również do samej biblioteki, nie tylko ze względu na dostępny tam zbiór książek, ale też z uwagi na samą atmosferę, jaka w niej panuje dzięki umiejscowieniu instytucji w tak niezwykłym miejscu.

Zamek w Kętrzynie – godziny otwarcia i informacje praktyczne

Zachęceni powyższym opisem, na pewno chcielibyśmy się dowiedzieć więcej konkretów i informacji praktycznych na temat Zamku w Kętrzynie.

Budynek jest otwarty cały rok od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 16. Bilet normalny kosztuje 15 złotych, a ulgowy 10. Jeśli chcielibyśmy zwiedzić Zamek razem z Basztą, powinniśmy przygotować się na wydatek rzędu 13/18 złotych.

W Baszcie Zamku znajduje się ekspozycja „W średniowiecznej kuchni”, którą we wtorki można zwiedzić bezpłatnie. Natomiast projekcje multimedialne są dostępne tylko po wcześniejszej rezerwacji.

Więcej aktualnych informacjii znajdziemy na oficjalnej stronie zamku: www.muzeum.ketrzyn.pl

Zamek Kętrzyn na mapie

Zdjęcie główne ze stromny: tripadvisor.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *