ZSO Kętrzyn – miejsce pełne historii

Zespół Szkół Ogólnokształcących posługując się częściej nazwą I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego, jest najstarszą i zarazem najlepszą placówka w mieście. Dowiedzmy się więcej na temat jej historii, inicjatyw i wyróżnień oraz zerknijmy na klasy, jakie zaczęły działać w tym roku.

ZSO Kętrzyn – LO Kętrzyn. Rys historyczny szkoły

Szkolnictwo w dawnym Rastenburgu, a dzisiejszym Kętrzynie miało swój początek w XVI wieku. Na potrzebę Wielkiej Szkoły Łacińskiej, powołanej przez Albrechta Hohenzollerna dobudowano piętro w kaplicy cmentarnej (dziś jest to kościół pw. św. Jana). W 1810 roku szkołę przekształcono w Królewskie Gimnazjum im. Księcia Albrechta, a po 7 latach przeniesiono ją do nowego budynku obok kościoła św. Jerzego.

Liczba uczniów stale rosła, więc władze miasta na początku XX wieku postanowiły wznieść nowy gmach. Kupiono wtedy dwie działki na Chłopskim Przedmieściu i zaczęto gromadzić niezbędne fundusze. Budynek został wzniesiony w latach 1904-1907 przez firmę Wagner z Berlina. W 1930 roku dobudowano jeszcze skrzydło południowe, a szkoła zyskała kształt, jaki znamy obecnie.

Początkowo szkoła przeznaczona była wyłącznie dla chłopców i mieściła 12 ogólnych klas lekcyjnych, klasy do lekcji śpiewu i rysunku, gabinet fizyczny i chemiczne, oraz salę zebrań, pokój nauczycielski, bibliotekę, gabinet dyrektora, mieszkanie woźnego na parterze, a także reprezentacyjną aulę na drugim piętrze. Szkoła była też bardzo dobrze wyposażona np. w stoły kreślarskie ze stanowiskiem dla modeli czy urządzenia zaciemniające w gabinecie fizycznym.

Niestety, wkroczenie Armii Czerwonej na początku 1945 roku zostawiło swoje piętno w tej placówce. Radzieccy żołnierze zdemolowali szkołę, zniszczyli pomoce naukowe i spalili część biblioteki. Ponowne otwarcie Państwowego Koedukacyjnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rastemborku nastąpiła 23 września 1945 roku.

14 stycznia 1956 szkołę przekształcono na Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Profile klas w LO w Kętrzynie

W roku szkolnym 2022/2023 powstały następujące profile klas:

  • Klasa A matematyczno-fizyczna z dodatkowym językiem rosyjskim,
  • Klasa B z rozszerzoną geografią i wiedzą o społeczeństwie z dodatkowym językiem niemieckim,
  • Klasa C język polski i historia z dodatkowym językiem rosyjskim,
  • Klasa D biologiczno-chemiczna z dodatkowym językiem niemieckim,
  • Klasa E z rozszerzonym językiem polskim i biologią z dodatkowym językiem rosyjskim,
  • Klasa F matematyka i język angielski z dodatkowy językiem niemieckim.

Już wkrótce z pewnością pojawią się informacje na temat rekrutacji w następnym roku szkolnym.

Specjalne inicjatywy – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

ZSO w Kętrzynie zaangażował się w promowanie wiedzy na temat różnych spektrum autyzmu. 2 kwietnia przypadał bowiem Światowy Dzień tych zaburzeń. Obchody tego święta zostały ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ celem przeciwdziałania dyskryminacji i stereotypom dotyczących osób dotkniętych autyzmem.

Na oficjalnej stronie Liceum przypomniano, że określenia zaburzeń ze spektrum wymiennie używane są na takie pojęcia, jak „ASD”, czyli zaburzenia autystyczne oraz węższe pojęcia, w szczególności „autyzm” i „ZA”. Komunikat na stronie ZSO w Kętrzynie podkreśla także, że spektrum autyzmu nie jest chorobą, a stanem. W tym przypadku mówi o odmiennym sposobie myślenia i odczuwania świata.

W Polsce z tym zaburzeniem zmaga się około 30 tysięcy osób. Niestety dzieci tym dotknięte, często są niezdiagnozowane w przez wiele lat życia i traktowane nieadekwatnie. Żeby pomóc w diagnozie, na stronie szkoły możemy przeczytać o najczęstszych objawach zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz dowiedzieć się o zachowaniach, które ułatwią nam kontakt z tymi osobami.

Warto dodać, że Liceum im. Wojciecha Kętrzyńskiego angażuje się również w inne akcje o charakterze społecznym, sportowym, naukowym czy artystycznym.

ZSO Kętrzyn doceniony przez innych

ZSO w Kętrzynie otrzymał też wiele wyróżnień. Został doceniony na przykład przez Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie, otrzymując tytuł Szkoły Kulturalnie Zakręconej.

To jednak nie wszystko. W najbardziej liczącym się w kraju Rankingu Perspektyw szkoła zajęła w 2022 roku 8 miejsce w województwie. Oznacza to m.in., że jej uczniowie świetnie radzą sobie na egzaminach maturalnych.Ponadto, w tym samym roku placówka im. Wojciecha Kętrzyńskiego znalazła się na 46 miejscu w Ogólnopolskim Rankingu Olimpijskim Europejskich Szkół Praworządności RP.

Informacje praktyczne

Dane kontaktowe

I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie
ul. Powstańców Warszawy 2
11-400 Kętrzyn

e-mail: sekretariat@1loketrzyn.pl

Telefon / fax: 89 751-32-37

LO Kętrzyn na mapie – jak dojechać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *