Organizacja szczepień

Budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych naszego miasta. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający Kętrzyn zwracają uwagę na jego majestatyczną, neogotycką bryłę. Od początku swojego istnienia budynek służy potrzebom edukacyjnym. Od 1907 r. mieściło się w nim Królewskie Gimnazjum im. Księcia Albrechta w Rastenburgu (po 1918 r. zmieniono nazwę na Gimnazjum im. Księcia Albrechta), a 1945 r. otworzono w nim Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Rastemborku, które 14 stycznia 1956 r. przekształcono na Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Nietrudno zatem ustalić, że w roku 2022 budynek naszej szkoły będzie odchodził 115 rocznicę swego istnienia.

W ostatnim czasie odnaleźliśmy kilka ciekawych pamiątek związanych z historią szkoły. Informowaliśmy o odkrytych fragmentach gazety z 1907 r. oraz o zaproszeniu na bal charytatywny z 1931 r.

Dzisiaj powiadamiamy was o kolejnej perełce. Na niemieckim portalu eBay wypatrzyliśmy oryginalny niemiecki Biulety Centralny Administracji Budowlanej z 29.01.1908 r., który obszernie informuje o budowie, technicznej stronie i szczegółach wyposażenia rastenburskiego gimnazjum. Niezwykle ciekawą częścią publikacji są plany poszczególnych części budynków, dzięki czemu widać, w jakim zakresie następowały w kolejnych latach remonty szkoły, zmieniające jej niektóre pierwotne elementy. Biuletyn zakupiliśmy i nasz nieoceniony nauczyciel języka niemieckiego, pan Dariusz Cudziło, podjął się jego przetłumaczenia. Dzięki temu udało się uzyskać bardzo wiele informacji dotyczących wyglądu szkoły zaraz po jej oddaniu do użytkowania. I tak na przykład ogrzewanie szkoły było parowe, ale w dobudówce mieszczącej mieszkanie dyrektora oraz w sali gimnastycznej funkcjonowały piece. Oświetlenie było gazowe, na drzwiach do klas umieszczono mierniki do ustalania wzrostu uczniów, a na suficie w gabinecie fizycznym namalowano różę wiatrów. Wreszcie wiemy co przedstawiały witraże w oknach auli oraz jakie były pierwotne kolory ścian korytarzy i klas. Absolutnym dla nas zaskoczeniem jest informacja, że na fryzach w holu na parterze „umieszczono  niewielkie prezentacje graficzne, np. lis podążający za kurami, trzy kruki itp., podczas gdy nad kranami we wszystkich korytarzach odwzorowano techniką litografii grafiki odnoszące się do życia i wody”!

Dzięki zakupionemu biuletynowi możemy spojrzeć inaczej na naszą szkołę, tym bardziej, że wiele pierwotnych elementów zachowało się do dnia dzisiejszego i wreszcie możemy ustalić ich przeznaczenie. Biuletyn trafił do naszej izby tradycji, a wszystkich, którzy chcą się zapoznać z jego szczegółami odsyłamy do zakładki „Historia szkoły” na naszej stronie internetowej, gdzie umieściliśmy jego tłumaczenie.

I LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego w  Kętrzynie