Szybki dostęp

 

Rekrutacja 2021/2022

 

Matura 2021 - wytyczne i terminy

 

W dniach 13.04 oraz 21.04 mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych warsztatach z Panią Barbarą Święcicką, pedagogiem teatralnym, która na co dzień pracuje w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie.

Na pierwszym spotkaniu rozmawialiśmy o przedstawieniu pod tytułem „Opętani”. Jest to adaptacja powieści Witolda Gombrowicza. Mieliśmy okazję zobaczyć wielu fantastycznych aktorów między innymi Joannę Fertacz, Aleksandrę Kolan i Grzegorza Gromka. Z Panią Basią omówiliśmy fabułę spektaklu, a także porozmawialiśmy o naszych spostrzeżeniach. Jak okazało się podczas rozmowy nie wszystkie aspekty były dla nas w stu procentach jasne. Pani Basia rozjaśniła nam wszystkie nieoczywiste kwestie. Podczas spotkania mogliśmy wyrazić własne zdanie na temat spektaklu, a także podzielić się przemyśleniami, które nasunęły się po jego obejrzeniu. Mateusz, który przez całe spotkanie był bardzo aktywny, został nagrodzony przez Panią Basię plakatem z aktorami olsztyńskiego teatru im. Stefana Jaracza. Byliśmy bardzo zadowoleni z możliwości odbycia takich warsztatów, jednak pozostał lekki niedosyt, i umówiliśmy się na kolejne spotkanie.

Tym razem obejrzeliśmy reportaż. Był on dużo krótszy niż poprzednie przedstawienie, jednak poruszał bardzo ważną kwestię. Reportaż ten nosi tytuł „Trójłapki”. Przedstawia nam postać kobiety mieszkającej w Olsztynie. Jest ona miłośniczką zwierząt. Przygarnia chore pieski, i stara się im pomóc. Daje im dużo miłości, i dba o ty by niczego im nie brakło. Psy które przygarnia często zostały porzucone przez właścicieli, którzy kiedy dowiedzieli się o chorobie pupila postanowili go porzucić. Nasze warsztaty miały tym razem nieco inny charakter niż poprzednio. Więcej rozmawialiśmy o naszych uczuciach, o tym czy lubimy zwierzęta, a także o tym czy byli byśmy w stanie zachować się tak jak główna bohaterka reportażu. Bardzo podobały nam się te spotkania. Dały możliwość innego spojrzenia na teatr, a także skłoniły do refleksji i głębszych przemyśleń.

Dziękuję Pani Basi z super spędzony czas i mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie. Zachęcamy inne klasy do odwiedzenia teatru – nie pożałujecie!

klasa 2ceG

19 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć w prezentacji studiów lotniczych na Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Dowiedzieliśmy się o zasadach rekrutacji na tę uczelnię i o jej funkcjonowaniu. Podstawowym warunkiem rekrutacji na studia jest zdrowie, ale  dawne złamanie kończyny bądź wada wzroku wcale nas nie dyskwalifikuje, o czym nie każdy mógł wczesniej wiedzieć. Ciekawym jest to, że studia są oparte na przedmiotach, które są bliskie naszej klasie, czyli matematyce i fizyce, bo to te rozszerzenia dają najwiecej punktów podczas procesu rekrutacyjnego. Dowiedzieliśmy się również o tym, że etapem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, w której bierze się pod uwagę między innymi to, jak jesteśmy ubrani, w jaki sposób się porozumiewamy, nasz styl wypowiedzi, a nawet osiągnięcia, za które także zdobywamy punkty. Istotnym elementem są testy sprawnościowe, jakie należy przejść, by móc być częścią tej uczelni. Studia trwają 5 lat, a w czasie ich trwania można zdobyć wiele doświadczenia przygotowującego na dalsze etapy pracy. Absolwent otrzymuje stopień podporucznika. 

Klasa 3a

Wczoraj informowaliśmy o znalezisku pod podłogą w jednym z pomieszczeń naszej szkoły. Wiele osób uznało tę informację za żart z okazji prima aprillis. Chcemy zatem wyjaśnić i poinformować, że to wcale nie żart.

 Obecnie trwają prace remontowe w pokoju nauczycielskim. Nasi konserwatorzy znaleźli pod podłogą fragmenty starej, niemieckiej gazety. Prawdopodobnie zostały one celowo włożone pod deski podłogi, jako dowód zakończenia prac wykończeniowych przed oddaniem budynku szkoły do użytku.

Znalezisko trafiło do naszego eksperta - pana Dariusza Cudziły, nauczyciela języka niemieckiego w „starym ogólniaku”. Pan Dariusz ustalił, że gazeta pochodzi z początku 1907r i jest to prawdopodobnie jedno z lokalnych pism wychodzących w Rastenburgu (Rastemborku).

Mimo, że fragmenty gazety nie są w najlepszym stanie udało się odczytać niektóre informacje w nich zawarte. Gazeta donosiła między innymi o ówczesnych wydarzeniach w monarchii Austro-Węgierskiej, Niemczech, Anglii i Francji. Czytelnicy dowiedzieć się mogli o śmierci (7stycznia 1907r) królowej Marii Hanowerskiej, wdowy po królu Jerzym V Hanowerskim, o otwarciu w Londynie Międzynarodowego Kongresu Gospodarczego, czy też o sytuacji w francuskim Maroku. Czasopismo zawierało również kolejny fragment Getreu bis in den Tod (Wierni aż do śmierci), opowiadania Marthy Neumeister.

W tym miejscu należy przypomnieć, że budynek naszej szkoły powstał w latach 1904-1907, a został wybudowany przez przez firmę Wagner z Berlina, za łączną sumę 420 tys. marek. Oddany do użytku został 17 kwietnia 1907r. Po zakończeniu II wojny światowej, 23 września 1945r., nastąpiło otwarcie Państwowego Koedukacyjnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rastemborku, które 14 stycznia 1956r. przekształcono na Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie istniejące do dzisiaj. Ponadstuletni budynek ma zatem bogatą historię i pewnie kryje jeszcze niejedną tajemnicę, czekającą na swoje odkrycie.

 

Poniżej przedstawiamy zawarte w gazecie informacje, które udało się przetłumaczyć:

Niemiecko-francuska komisja graniczna na krótko przed zakończeniem swoich prac natrafiła na trudności. Francuzi roszczą sobie prawa do wioski [nazwa niejasna] położonej nad jeziorem Czad, zaś Niemcy wzbraniają się przed opuszczeniem posterunku. Prawdopodobnie dojdzie najpierw do wymiany not pomiędzy rządami w Berlinie i Paryżu.

 

Austro-Węgry

Sejm krajowy Dolnej Austrii przyjął w trybie pilnym wniosek, w którym wzywa się rząd do niezwłocznego wypracowania projektu ustawy o wprowadzeniu powszechnego ubezpieczenia ludności.

 

Francja

Na posiedzeniu Rady Ministrów minister spraw zagranicznych Pichon przedstawił stan spraw marokańskich. Podkreślił, że negocjacje dotyczące ekstradycji Raisuliego są w toku. Minister Wojny Picquart zdał relację ze swojej podróży do Tunisu. Minister Kultury Briand oznajmił, że budynki, pozostające dotychczas w dyspozycji biskupów i seminariów, zostaną przeznaczone na cele zajęć lekcyjnych lub utworzenie burs.

 

Austro-Węgry

Oficerowie, przewidziani do policji marokańskiej, zostali już wybrani przez rząd. Większość z nich należy do oddziałów algierskich lub tunezyjskich. W skład grupy wchodzi siedmiu kapitanów i pięciu poruczników.

 

Anglia

W Londynie otwarto Międzynarodowy Kongres Gospodarczy. Minister wojny Baldane wygłosił w przemówieniu otwierającym kongres między innymi, że ponad wszystkimi różnicami poglądów pomiędzy wszystkimi nacjami istnieje braterstwo nauki i wiedzy. W tej dziedzinie musi nieustannie rozwijać się międzynarodowa współpraca.

Londyński Urząd Handlowy ogłosił, że rząd niemiecki na prośbę rządu brytyjskiego zezwolił wprowadzenie na rynek szeregu katalogów angielskich firm z ofertami handlwymi.

 

Austro-Węgry

Królowa Maria Hanowerska, wdowa po królu Jerzym V Hanowerskim, zmarła 9 stycznia w 89 roku życia w Gmunden.

Ponieważ w czasie pandemii nie odbywają się zajęcia stacjonarne, w naszej szkole od pewnego czasu trwają remonty. Malowane są klasy, wymienia się meble szkolne, kładzione są nowe podłogi. Właśnie podczas remontu podłogi w jednym z pomieszczeń na parterze szkoły nasi panowie konserwatorzy dokonali sensacyjnego odkrycia. W rogu pomieszczenia, pod podłogą, znaleźli tajemnicze „artefakty”, które zostały tam ukryte, prawdopodobnie podczas budowy szkoły.
 
O odkryciu natychmiast zostały poinformowane odpowiednie służby, które zaczęły badać znalezisko. Ze wstępnych informacji wiemy, że „depozyt” pochodzi z roku 1907, a więc z okresu zakończenia prac budowlanych i otwarcia naszej szkoły. Jutro mamy dowiedzieć się więcej i nie omieszkamy poinformować o ustaleniach naszych uczniów i sympatyków I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie.