Szybki dostęp

 

Organizacja szczepień

 

Wreszcie odbyła się tak długo planowana (od 3 lat) wycieczka nad morze przez p. Małgorzatę Niedźwiecką i p. Agnieszkę Jastrzębską z udziałem klasy 3aLO i uczennicy klasy 3cLO.

Przez 5 dni od 13.09 do 17.09. 2021r. mieszkaliśmy w pensjonacie "Baron" w Sztutowie. Oprócz noclegów do dyspozycji mieliśmy baseny kryty i odkryty, bilard, dwa stoły do tenisa stołowego, boisko do piłki nożnej, siatkowej, piłkarzyki, siłownię. Można było aktywnie spędzić czas z  różnorodnymi atrakcjami.

W pierwszym dniu meleksem udaliśmy się na pole paintball- uczestnicy mieli w trakcie gry zdobyć flagę -  wygrywała ta drużyna, której się to udało. Gra była bardzo zacięta, nikt się nie poddawał, każdy ryzykował, żeby zdobyć flagę. Po długiej i męczącej walce odpoczęliśmy  przy  ognisku. W drugim dniu udaliśmy się do Kąt Rybackich, gdzie czekali na nas sternicy. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza Kpt. Mariusz Rzepnikowski, który szykuje się na wielką wyprawę -planuje  przepłynąć Atlantyk. Płynęliśmy łodziami zwanymi – pomeranki ( typ dużej , ciężkiej, żaglowej płaskodennej łodzi) - rejs zrobił na nas ogromne wrażenie. Pogodę mieliśmy piękną, słoneczną  i to przez  wszystkie dni wycieczki, co nas ogromnie cieszyło. Jednak nie do końca na rejs była odpowiednia, ponieważ brakowało trochę adrenaliny, bujania, ale za to kapitanowie opowiedzieli nam wiele ciekawych historii, wyjaśnili wiele  pojęć, a większość z nas była zaangażowana w żeglowanie, ponieważ wykonywaliśmy polecenia kapitana. Uczniowie bez żadnego doświadczenia trzymali ster w rękach z małą pomocą kapitanów. Okazało się, że na pokładach mieliśmy również wśród uczniów sterników, którzy naprawdę posiadali dużą wiedzę, zostali pochwaleni przez doświadczonych wilków morskich. Duma nas rozpierała. Po obiedzie piechotą (ok.2500m.) udaliśmy się nad morze, gdzie zbieraliśmy bursztyny, chodziliśmy brzegiem , leżeliśmy , a nawet opalaliśmy się-taki relaksik. Wróciliśmy meleksem. Na trzeci dzień udaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Stutthof w Sztutowie. Obejmuje ono część terenu byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. Wydaje się wielki, ale po zobaczeniu atrapy, jak wyglądał w rzeczywistości, to naprawdę niewielka część, która się zachowała, ponieważ reszta została zniszczona lub rozebrana. Ogromne wrażenie robi ogromna ilość butów zachowana po ludziach dorosłych, buciki dzieci, komora gazowa, krematorium, komendantura, pomnik Wiktora Tołkina, który upamiętnia walkę i męczeństwo pomordowanych w obozie. Czwartek spędziliśmy w Gdańsku. Zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności. ECS dedykowane jest Solidarności i zmianom, jakie zaszły dzięki jej działalności w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Nowoczesne ekspozycje na wystawie, rękopisy, mapy, wydawnictwa podziemne, gazety, obiekty sztuki niezależnej, biuro Lecha Wałęsy robią ogromne wrażenie. Oczywiście odwiedziliśmy również Galerię Forum. I na koniec – na deser czekała na nas przepiękna starówka gdańska z licznymi zabytkami, takimi jak gotycka bazylika Mariacka, Dwór Artusa, Złota Brama, i oczywiście fontanna Neptuna.

Czas niestety upłynął bardzo szybko i wycieczka dobiegła końca, ale na pewno długo będziemy ją wspominać. Atmosfera w pensjonacie była przemiła, zadbali o nią właściciele, pracownicy. Przepyszne jedzenie, wręcz  nie do opisania, smakowało wybornie. Był czas na odpoczynek bierny i czynny. Wspólne spędzanie czasu, reintegracja, poznawanie siebie nawzajem spowodowało wzmocnienie więzi zarówno uczniów,  jak i opiekunów p. Małgorzaty Niedźwieckiej i p. Agnieszki Jastrzębskiej.

W piątek, 17 września 2021r., uczniowie klas 1ae oraz 1b udali się wraz z opiekunami na wycieczkę do Wilczego Szańca. Celem wyjazdu była integracja oraz poznanie ciekawych obiektów na terenie byłej kwatery głównej Adolfa Hitlera.

Po przyjeździe na miejsce ruszyliśmy w głąb kwatery, zatrzymując się przy ważnych budowlach, aby dowiedzieć się ciekawostek na ich temat. W trakcie oprowadzania usłyszeliśmy gdzie Hitler spał, co jadł,  gdzie najczęściej przebywał, gdzie była sala konferencyjna, a nawet jak nazywał się ulubiony pies Adolfa. Wysłuchaliśmy historii o nieudanym zamachu na wodza III Rzeszy dokonanym przez Clausa von Stauffenberga oraz o tym, co się działo po nim. Wstąpiliśmy również do muzeum, gdzie nadleśnictwo odtworzyło pokój, w którym odbył się zamach. Przechodziliśmy przez tunel w  jednym ze schronów, który wywarł na nas ogromne wrażenie oraz widzieliśmy autentycznego Jagdpanzera 38(t), czyli niemieckie działo pancerne (nie mylić z czołgiem – pozdrowienia dla graczy Word of Tanks). Wyjazd zakończyliśmy wspólnym ogniskiem, na którym rozmawialiśmy o naszych odczuciach odnośnie wycieczki oraz o błahych sprawach. Graliśmy w karty, słuchaliśmy muzyki, śpiewaliśmy. Niektórzy nawet grali na ukulele. Czas był spędzony świetnie, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy oraz odpoczęliśmy. Wielu może się wydawać, że było nudno ponieważ zwiedzaliśmy, jednak my nigdy nie zapomnimy tego wyjazdu. Klimat tego miejsca był świetny, tak samo jak nasze humory. Na koniec pozdrawiamy Nadleśnictwo Srokowo, które umożliwiło nam zwiedzanie i przygotowało ognisko integracyjne.

Klasa 1ae

Dnia 13.09.2021 r. Klasy 1C i 1D razem z opiekunami wyruszyły o godzinie 9 spod ratusza do Wilczego Szańca. Wycieczka miała charakter integracyjny. Na szczęście sam transport nie zajął nam dużo czasu. Docierając do Wilczego Szańca, poczuliśmy atmosferę tego niezwykłego miejsca. Wyruszyliśmy w głąb lasu i zatrzymywaliśmy się obok ważnych punktów. Dowiedzieliśmy się, gdzie Hitler spał, spożywał posiłki, a gdzie obmyślał swoje plany I konsultował je z swoimi powiernikami. Bardzo zaciekawiła nas informacja o zamachu. Wstąpiliśmy nawet do muzeum i zobaczyliśmy krótką ekranizację spotkania Hitlera i Mussolinego oraz czołg III Rzeszy. Może i mały szczegół, ale samo przejście przez tunel w bunkrze, wywarło na nas niemałe wrażenie. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i podzieleniem się odczuciami na temat wycieczki. Podczas tej integracji dowiedzieliśmy się intrygujących ciekawostek oraz zawarliśmy nowe znajomości. Pomimo tego, że wycieczka była typowo historyczna i niektórym mogłoby się wydawać, że była dość nudna, wcale tak nie było i na pewno będziemy ją dobrze wspominać.

24.06.2021 roku klasa 2d1 wraz z wychowawcą, panem Andrzejem Lewandowskim, w ramach integracji udała się na wycieczkę po Kętrzynie. Celem naszego spaceru było porównanie Kętrzyna ze starych zdjęć do miasta, które znamy przy okazji rozwiązywania questu “Kryminalna przeszłość Kętrzyna”.
 
O 10.00 wyruszyliśmy spod szkoły na Plac Piłsudskiego, gdzie mieliśmy do rozwiązania pierwszą zagadkę. Następnym przystankiem była Loża Masońska, spod której udaliśmy się pod Bazylikę Mniejszą. W kościele św. Jerzego wspięliśmy się na szczyt wieży, z której podziwialiśmy niesamowitą panoramę miasta. Naszą wizytę w kościele dopełniły opowieści o więźniu, który wyrzeźbił figurkę Matki Boskiej. Właśnie ta figurka dała początek kultowi Matki Boskiej w Świętej Lipce. Interesująca okazała się również historia o epitafiach, które znajdują się na płytach znajdujących się przy wejściu do kościoła. Po rozwiązaniu zadania związanego z “zacheuszkiem”, wybraliśmy się do zamku po rozwiązanie kolejnego pytania, które nas, niestety, pokonało. Rozwiązaniem naszego “śledztwa” była średniowieczna nazwa Kętrzyna, czyli Rastenburg. Na koniec “ekspedycji” udaliśmy się na lody.
 
Pomimo, że wydawało nam się, że znamy Kętrzyn, ta przechadzka okazała się bardzo ciekawa, dzięki opowieściom naszego wychowawcy i przemiłego pana, którego spotkaliśmy w kościele. Na pewno w jej trakcie dużo dowiedzieliśmy się o historii naszego miasta.
 
Klasa 2d1g

24 czerwca 2021, po wyczerpujących miesiącach nauki (zarówno zdalnej, jak i stacjonarnej), klasy 1a , 1d1 oraz 2 bd  wraz z wychowawcami - Panią Anną Wachnik, Panią Dominiką Skrzypczyńską i Panem Robertem Puczelem oraz opiekunami - Panią Moniką Żołędziowską i Panem Sylwestrem Gaciochem wybrały się na wycieczkę integracyjną do Owczarni (choć dziwnym trafem nie zastaliśmy tam owiec), aby odetchnąć dzień przed zakończeniem roku szkolnego.

O godzinie 8.15 odbyła się zbiórka, skąd autokarem udaliśmy się do naszego punktu docelowego. Na miejscu znaleźliśmy się około 8.30.  Każdy miał okazję zjeść ciepłą kiełbaskę oraz przygotowane przez rodziców  ciasta i owoce. Konsumpcji towarzyszyły głośne i radosne rozmowy na wszelakie tematy, jednakże uczniowie również doskonale się czuli w grach zespołowych takich jak piłka nożna czy siatkówka. Nie zabrakło również rywalizacji  w szachy i gry karcianej „UNO”. Podczas naszej integracji odwiedził nas duży, włochaty przyjaciel - pies właścicieli, który zdobył znaczną popularność wśród  uczniów. Wygraliśmy los na loterii, bowiem pogoda nam dopisywała, a zapowiadane burze i nawałnice przeszły bokiem. Nie było zaskoczeniem, że wszyscy bawiliśmy się doskonale. Około godziny 12.00 w dobrych humorach wróciliśmy do Kętrzyna.

Mimo tego, iż wycieczka była krótka, to pozwoliła nam na integrację i spędzenie miło czasu w towarzystwie koleżanek i kolegów. Wspólne ognisko i zabawy na świeżym powietrzu wprowadziły nas w nadchodzący klimat wakacji.

 

Alicja i Hanna 1D1