Początek nowego roku przyniósł nam dobre wiadomości: Komisja Europejska rozstrzygnęła konkurs na projekty społeczne finansowane w ramach programu Europejski Korpus Solidarności i wśród zwycięzców znalazł się projekt zatytułowany „Ciałopozytywność” napisany przez nasze uczennice. Jego autorkami są: Hanna Tyc 3ceG, Angelika Tymoszuk 3d1G, Monika Rajkowska 3ceG, Paulina Kościelniak 3d1G, Emilia Czumaj 3d2G, Aleksandra Mańkowska 2c, Kornelia Żach 2c, Amelia Nowak 3a, Alicja Służała 2c, Hanna Kowalewska 2c i Maria Hałuszka 3ceG. Projekt powstał pod kierunkiem p. Moniki Karanowskiej – pedagog szkolnej.

Europejski Korpus Solidarności (EKS) to program dla młodych ludzi i organizacji chcących wziąć udział w działaniach solidarnościowych, w różnych obszarach – od pomocy pokrzywdzonym przez działania na rzecz zdrowia i środowiska, aż do pomocy humanitarnej w całej UE i poza nią. Program daje młodym ludziom możliwość zaangażowania się i zdobycia bezcennego doświadczenia oraz rozwinięcia nowych umiejętności.

Kętrzyński projekt powstawał w lipcu i sierpniu 2021r., kiedy znakomita większość uczniów odpoczywała podczas wakacji. Ale z pomysłem warsztatów na temat postrzegania własnego ciała autorki nosiły się już od dawna. Do napisania tego projektu dotyczącego ciałopozytywności skłoniły je wyniki raportu Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) przygotowanego przez ONZ, z którego wynika, że już 11-letnie dziewczynki mają kompleksy spowodowane oceną własnego wyglądu. Wśród 15-latek co druga chce schudnąć, choć nie mają nadwagi. Badania HBSC pokazują, że polskie nastolatki nie czują się dobrze we własnym ciele, a ich samoocena jest najniższa w Europie.

Coraz więcej młodych osób (chłopcy również) przesadnie zwraca uwagę na własne ciało. Obsesja na punkcie wyglądu objawia się ciągłym niezadowoleniem z własnego ciała. Może ono przybrać łagodniejszą formę, która – oprócz negatywnego wpływu na samopoczucie – nie zagraża naszemu zdrowiu. W skrajnych zaś przypadkach prowadzi do choroby o nazwie dysmorfofobia. To zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje lęk związany z przekonaniem o nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała, często popychający chorego do samobójstwa.

Żeby móc chociaż trochę uciec przed kulturą „obsesji piękna” dziewczyny, ale i chłopcy potrzebują wzmocnienia na wielu poziomach, dlatego w projekcie zaplanowano szereg warsztatów i zajęć dla kętrzyńskiej młodzieży. "Ciałopozytywność" pomoże im widzieć w swoim ciele coś więcej, niż tylko obiekt do oglądania.

Praca przy tak dużym projekcie pozwoli autorkom na zdobycie nowych doświadczeń. Hania, Monika, Paulina, Angelika, Emilia i Marysia są obecnie w klasie maturalnej i stoją przed poważnymi wyzwaniami dotyczącymi dalszej drogi zawodowej. Umiejętności pracy z grupą i w grupie, umiejętności organizacyjne i zarządzania projektem będą mogły wykorzystać przyszłości, działając nie tylko na rzecz naszej lokalnej społeczności, ale też podejmując wyzwania na uczelniach, do których mają zamiar aplikować.

Mamy też nadzieję, że młodym Kętrzynianom i Kętrzyniankom tak spodoba się projekt, że zainspiruje on ich do samodzielnego działania lub do dalszej współpracy z jego koordynatorkami.

„Ciałopozytywność” to projekt przygotowany przez młodzież i dla młodzieży, również tej z niepełnosprawnością ruchową, uwzględniający całkowicie jej potrzeby i jej punkt widzenia. Będzie realizowany w okresie od lutego 2022r. do stycznia 2023r., a jego całkowita wartość wynosi ponad 33 tys. złotych.