Popularny dzisiaj home office najczęściej jest znaną praktyką organizacji i korporacji, które w wirtualnych zespołach widzą szansę na większą efektywność i różnorodność wyników pracy. Jednak to w związku z rozprzestrzenianiem się „zarazy” praca/nauka zdalna stała się standardem i codziennością dla wielu z nas. Co zrobić, żeby ułatwić sobie organizację tego czasu?

Pierwsze zetknięcie z pracą/nauką zdalną może być szokiem pozytywnym. Nagle się okazuje, że mamy dwie godziny więcej dnia, bo nie trzeba nigdzie dojeżdżać, przechodzić ani tracić czasu na "ogarnięcie się" rano. Nie trzeba "wyglądać", bo w kamerce laptopa podczas wirtualnych lekcji widać nas tylko zazwyczaj od klatki piersiowej w górę, albo i samą twarz. I to niezbyt dokładnie. Nie mamy dylematów, jakie buty i spodnie/spódnicę włożyć, bo nie oszukujmy się, i tak pewnie wiele osób preferuje w domu uniwersalny ubiór w postaci starej, rozciągniętej bluzy/swetra i dresowych spodni :)

Teoretycznie mamy więcej czasu, więcej swobody i mniej stresu. Nie boimy się, że ucieknie nam autobus/busik, albo że zaśpimy na lekcje i nauczyciel zmyje nam głowę przy kolegach/koleżankach z klasy. To zaś powoduje, że bardzo łatwo jest rozluźnić podejście do nauki i tym samym odwlekać wykonanie zadania. Dlatego należy jak ognia wystrzegać się pułapki, którą jest luz i poczucie dużej ilości czasu na wykonanie swojej pracy. To sprawia, że odsuwamy zadania, rozwlekamy je w czasie, bo przecież mam dodatkową godzinę czy dwie. Nagle robi się 20.00, a my nawet nie zbliżamy się do końca.

Rada na to jest jedna: przed rozpoczęciem nauki zdalnej warto jest określić, jakie mamy potrzeby odnośnie do czasu pracy, jedzenia, przerw i przestrzeni, a następnie sporządzić odpowiedni plan. To ta prostsza część, bo zdecydowanie trudniejsza jest egzekucja planu - ta bowiem wymaga dyscypliny. A nic tak nie rozleniwia, jak świadomość, że w każdej chwili można udać się na drzemkę do własnego łóżka i nikt nie zauważy.

Przygotowałam dla Was kilka wskazówek, jak się skupić, pracując/ucząc się w domu. Tym razem w wersji graficznej – do pobrania, wydrukowania i powieszenia w widocznym miejscu – jeśli ktoś ma takie życzenie:)

Pozdrawiam - Monika Darmofał-Karanowska

 

/pobierz ulotkę/