Nagrody pomogła wykonać p. Magdalena Donat @magdekor.pl

 

Jakiś czas temu, jak wszyscy wiemy, kultura została zamknięta. Nasza szkolna społeczność bardzo z tego powodu cierpiała. W szczególności miłośnicy Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. W tych ciężkich czasach postanowiliśmy docenić naszych ulubionych aktorów i podtrzymać ich na duchu. Zrobiliśmy ankietę i wybraliśmy Aktorkę i Aktora 2020 roku oraz Anioła Teatru.

Aktorką 2020 roku została p. Ewa Pałuska-Szozda, Aktorem 2020 p. Grzegorz Gromek, a Aniołem Teatru – niezniszczalna p. Irena Telesz-Burczyk. Oprócz nagród (pamiątkowych statuetek), które pomogła nam wykonać p. Magdalena Donat @magdekor, nagraliśmy również mini Galę rozdania nagród. Na Gali wystąpili członkowie szkolnej grupy teatralnej „RAMPA”.

Z tego co udało nam się dowiedzieć nagrodzeni aktorzy byli zaskoczeni, wzruszeni i bardzo dumni. Było to w ich mniemaniu przebłysk normalności w tym trudnym czasie. My również jesteśmy dumni i zadowoleni, że udało nam się sprawić naszym ulubieńcom chociaż odrobinę radości.

Nasi ulubieni aktorzy nie pozostali dłużni i wysłali nam taką oto wiadomość:

Trzymamy za słowo i do zobaczenia w Teatrze!

6 marca w kętrzyńskim Ratuszu najzdolniejsi mieszkańcy Kętrzyna otrzymali stypendia sportowe i artystyczne oraz nagrody burmistrza. W sumie nagrodzonych zostało ponad 20 mieszkańców miasta. Po raz pierwszy w historii Kętrzyna zostały przyznane stypendia artystyczne. Otrzymało je sześciu młodych i uzdolnionych mieszkańców naszego miasta. W tym gronie znalazły się również Aleksandra Jeznach i Paulina Prokop. Nasze dziewczyny zostały docenione za swoje osiągnięcia wokalne. Po raz pierwszy wręczono także Złote Karty Stypendysty, które przez najbliższy rok uprawniać będą m.in. do bezpłatnych wejść do kina, czy na teren miejskich obiektów sportowych.

Dziewczynom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Ostatni miesiąc był bardzo pracowity dla grupy teatralnej i wokalnej. Mimo pandemii i zakazu spotykania się, udało nam się zorganizować warsztaty, dzięki którym rozwijaliśmy swoje pasje.

 

12 listopada 2020 – warsztaty aktorskie z p. Ewą Pałuską-Szozdą

Pani Ewa jest aktorką Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. Jest również wykładowcą w Policealnym Studium Aktorskim w Olsztynie (specjalność - ruch sceniczny). Mogliśmy podziwiać ją ostatnio w takich spektaklach jak: Opętani, Rzeczy, których nie wyrzuciłem, Panny z Wilka czy Nasza klasa. Podczas warsztatów poznaliśmy tajniki ruchu scenicznego. Jak należy wykorzystywać swoje ciało podczas grania na scenie. Dowiedzieliśmy się, że gra aktorska to nie tylko emocje (o których również dużo rozmawialiśmy), ale też umiejętne wykorzystanie swojego ciała. Podczas mówienia nie wydajemy tylko głosu, ale również gestykulujemy. Pozycja naszego ciała zdradza nasze emocje. Niby wszyscy o tym wiem, ale wiedzieć a nad ciałem zapanować to dwie różne rzeczy :)

 

14 listopada 2020 – warsztaty wokalne z p. Margitą Ślizowską

Pani Margita jest już nana naszym wokalistkom. Jakiś czas temu spotkaliśmy się na warsztatach. Pani Margita jest wokalistką, aktorką i trenerką wokalu. Na warsztatach dowiedzieliśmy się, jak ma wyglądać rozgrzewka i jak przez cały czas należy dbać o swoje ciało. Jak i co należy rozciągać. Bo spięte ciało przekłada się na to jak śpiewamy, jak wydajemy dźwięki. Rozmawialiśmy również od interpretacji tekstów piosenek, które się śpiewa. Technika jest bardzo ważna, ale to 30%, reszta to przekaż, kontakt z publicznością. Na koniec każda uczestniczka miała warsztaty indywidualne (3 godziny), na których pracowały z panią Margitą nad piosenkami, które przygotowują dziewczyny na konkursy wokalne.

 

3 grudnia 2020 – warsztaty aktorskie z p. Wojciechem Rydzio

Pan Wojciech Rydzio jest aktorem Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. Jest również wykładowcą w Policealnym Studium Aktorskim w Olsztynie (specjalność – elementarne zadania aktorskie i plastyka ruchu). Podczas warsztatów wykonaliśmy kilka ćwiczeń, dzięki którym przywoływaliśmy emocje, jakie nam towarzyszyły podczas przeżytych przez nas wydarzeń. Oprócz przywoływania emocji sprawdzaliśmy jak te emocje wpływają na sza ruch. Jak te wspomnienia wykorzystać później w naszych występach. Na co dzień poruszamy się dość niedbale (tak jak się przyzwyczailiśmy), W teatrze każdy drobny szczegół ma znaczenie. Ułożenie głowy, ciała, rąk czy nóg. Niby drobiazgi, jednak robią różnice.

 

5 grudnia 2020 – warsztaty wokalne z p. Joanną Konrad

Pani Joanna Konrad pochodzi z Bartoszyc. Jak sam o sobie mówi, jest „dziewczyną stąd”. Ma na swoim koncie 2 płyty (3 w produkcji) oraz uczestniczyła gościnnie w kilkunastu innych. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów i festiwali. Teraz jednak skupia się na własnej twórczości. Podczas warsztatów, pani Joanna skupiła się na doborze repertuaru, nad emocjami związanymi z tymi piosenkami oraz na tym jak dobrze prezentować się na scenie. Są to ważne elementy pracy wokalisty. Gdy jednego z nich zabraknie, występ okazuje się przeciętny. Pani Joanna zaraziła dziewczyny wielki optymizmem i energią. Podczas warsztatów indywidualnych pracowały nad wybranymi utworami.

 

Można? Można :) Mimo, że warsztaty online to nie to samo co spotkanie na żywo, to jednak lepsza taka forma niż nie robienie niczego. Spotkanie z tymi wspaniałymi ludźmi dało nam wiele radości i pozwoliło chociaż na chwilę wyjść z szarej codzienności.

Wielkie podziękowania należą się Miastu Kętrzyn, to dzięki środkom pozyskanym z miasta udało nam się zorganizować te warsztaty. Dziękujemy!!!

W dniach 27 i 28 marca 2020 roku w Inowrocławiu miał odbyć się finał XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych „Arlekinada”. Do finału zakwalifikowało się 9 zespołu z całej Polski. W tym również i nasza szkolna grupa teatralna „RAMPA” ze spektaklem „Pif-paf, jesteś trup”. Niestety z powodu pandemii finał się nie odbył. Organizatorzy liczyli, że uda się to przełożyć na październik … ale niestety. Każdy wie jak to się skończyło.

Bardzo cieszyliśmy się na myśl o tym wyjeździe, finale. Mieliśmy poznać naszych rówieśników z innych grup teatralnych. Miały być nowe przyjaźnie, występy. Dodatkowo dopingował nas skład Jury: Aleksandra Konieczna, Łukasz Maciejewski i Jerzy Rochowiak.

Niestety. Wyszło jak wyszło. Masze marzenie nie spełniło się do końca. Część grupy ukończyła już szkołę i wyjechała na studia. Nie zagramy już „Pif-pafa”. NA otarcie łez organizatorzy przyznali wszystkim finalistom nagrody w postaci statuetki, książki „Anyżowe dropsy” – pióra Aleksandry Koniecznej (mam nawet wpis pamiątkowy i autograf autorki :) ) oraz kilku gadżetów.

Dziękujemy organizatorom za tak miły gest i mamy nadzieję, że do zobaczenia.

 

A oto lista finalistów Arlekinady 2020:

  1. Teatr WITRAŻ z MDK nr 4 w Bydgoszczy – „Za Ogrodzeniem” w reż. Wiolety Górskiej-Nowik
  1. GRUPA POD WISZĄCYM KOTEM z VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie – „Remember me” w reż. Beaty Gendek-Barhoumi
  1. ALICJA WOJNAROWSKA z MOK w Dębicy – monodram „Rzecz o Wojnie” w reż. Dominiki Migoń
  1. Teatr RAMPA z I LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie – „Pif, paf – jesteś trup” w reż. Jarosława Olejnika
  1. Teatr PIĘĆ ZŁOTYCH z Powiatowego MDK w Lubartowie – „Szklarnia” w reż. Małgorzaty Adamczyk
  1. Teatr AVIS z Nowosolskiego Domu Kultury – „Dziewczyna z chmury” w reż. Alicji Chyżak-Fitas
  1. Teatr BEZ (pre)TEKSTU z I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – „Szkoda gadać” w reż. Wiesławy Wójcik i Anny Rozmianiec
  1. Teatr EKSPOZYCJA z MDK nr 2 w Poznaniu – „W imię Ojców” w reż. Adama Brzezińskiego
  1. Teatr NAMELESS z Centrum Kultury w Siechnicach – „Siostra” w reż. Pawła Wilamowskiego

Dzisiaj (28 października) Grupa Teatralna Rampa dzięki pomocy Pana Jarka Olejnika miała przyjemność odbyć warsztaty online z Panem Grzegorzem Gromkiem (aktor Teatru Jaracza w Olsztynie oraz Teatru Nowego). Nasze spotkanie na zoomie dotyczyło przede wszystkim pracy z emocjami na scenie. Dowiedzieliśmy się niezwykle wielu ciekawych rzeczy, które z pewnością pomogą nam rozwijać nasze teatralne zainteresowania. Poświeciliśmy dwie godziny na żywą dyskusję na temat przygotowywania się do roli. Jesteśmy wdzięczni Panu Grzegorzowi za wszystkie cenne wskazówki i rady i mamy nadzieję, że niedługo uda nam się spotkać w innych okolicznościach.

Dziękujemy!