Szybki dostęp

 

WKRĘĆ SIĘ W ŚWIAT MITOLOGII, po takim hasłem Witold Kocisz z 1ae chce Was zachęcić do sięgnięcia po “Mitologię Słowiańską” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony oraz “Mitologię Nordycką” Neila Gaimana.
 
Do przeczytania tych pozycji zachęciło mnie samo słowo “mitologia” - zbiór mitów jakiegoś ludu lub grupy etnicznej składający się na system ich wierzeń religijnych (tak brzmi definicja z pwn-u 😉 ). Ale tak naprawdę zadałem sobie pytanie: “Dlaczego w szkole omawiamy jedynie mitologię grecką?”. Przecież terytorium, na którym mieszkamy nigdy nie było zamieszkiwane przez Greków. Czy nie warto więc zapoznać się z wierzeniami najbliższego nam terytorialnie i kulturowo ludu, czyli Słowian? To właśnie z ich mitologii wyrasta w ogromnej mierze polski folklor, obrzędowość ludowa, a nawet liczne zwyczaje będące w kulturze. Książka ta w świetny sposób ilustruje sylwetki pradawnych bogów, herosów oraz postaci słowiańskiej demonologii.
 
Ukazuje ona również ciekawą koncepcję postrzegania świata przez Słowian. Myślę, że może zainteresować każdego fana “Wiedźmina”.
 
Kolejną pozycją, którą niezwykle polecam jest “Mitologia Nordycka”. Zbiór wierzeń nordyckich jest nam równie bliski, jak zbiór wierzeń greckich. Gaiman w swoim dziele w intrygujący sposób przedstawia mity nordyckie - zarówno bogów, jak i koncepcję postrzegania świata. To właśnie na podstawie tych podań powstały m.in. powieści Tolkiena, “Gra o tron”, czy niektóre filmy z serii Marvela. Mity te są barwnymi przygodami Thora, Lokiego, Odyna oraz Frei, którzy potrafią zafascynować młodego czytelnika.
 
Obydwie książki pozwoliły mi poszerzyć zasób swojej wiedzy oraz ogromnie rozbudziły moją wyobraźnię. Polecam te książki każdemu, kogo odstresowuje czytanie oraz kto lubuje się w podobnych książkowych klimatach.
 
Wiktor Kocisz 1ae