Szybki dostęp

 

W cyklu „Moja książka” pojawiła się lektura szkolna. :)  Mateusz Białek z 3a poleca Wam do przeczytania „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. 

Książką, do której nieodzownie wciąż z miłą chęcią powracam są „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Oparta akcją w czasach okupowanej przez hitlerowców Warszawie ma charakter dokumentu. Spowodowane jest to choćby faktem iż oparta została na pamiętniku jednego z bohaterów – Zośki.

Autor poza historią tamtych czasów, prezentuje bohaterskie postawy młodych żołnierzy Szarych Szeregów, co w perspektywie całokształtu utworu jest bardzo dużym atutem. Pomimo stale towarzyszącemu im niebezpieczeństwu, wciąż kultywują oni jedne z najistotniejszych dla człowieka wartości jakim jest przyjaźń i wiara. Ich oddanie w walce z wrogiem budzi w czytającym duży podziw i przedstawia iż „ojczyzna” nie jest tylko pustym słowem, a czymś zdecydowanie ważniejszym. Utwór niesie tym głęboki przekaz, podkreślając wagę tego słowa jak i istotę kultywowania tego co najważniejsze, zwłaszcza gdy przeżywamy „czas próby” jakim bezapelacyjnie jest wojna.

Dziś takie bohaterskie zachowania jakie zaprezentowali Alek, Zośka i Rudy są coraz trudniejsze do znalezienia, jednak to dzięki takim ludziom  jak oni możemy teraz żyć w kraju niepodległym. Uważam iż jest to książka warta przeczytania, gdyż nie jest tylko historią młodych żołnierzy Szarych Szeregów, a opisem prawdziwego patriotyzmu, i jego ceny. Warto pamiętać „...jak pięknie żyć i jak pięknie umierać...”                                                                                                                                   

Polecam Mateusz Białek

 
Ps. Uwierzcie, lektura też może się podobać :)  Zapraszam do dostarczania recenzji przeczytanych przez Was książek -  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.