Szybki dostęp

 

Rekrutacja 2021/2022

 

Matura 2021 - wytyczne i terminy

 

ps. wszystko o kryminałach…i nie tylko, znajdziecie też w Serwisie Zbrodnia w Bibliotece, na stronie www.zbrodniawbibliotece.pl oraz na https://www.facebook.com/Zbrodnia.w.Bibliotece.

 

Martin Pistorius. Megan L. Davies. Chłopiec Duch. Prawdziwa opowieść o cudownym powrocie do życia. Kraków 2015

„Czy oglądaliście jeden z tych filmów, w których bohater budzi się jako duch, ale nie wie, że umarł? Właśnie tak się czułem, gdy zdałem sobie sprawę, że ludzie rozglądają się wokół mnie i patrzą przeze mnie, jakbym był powietrzem, a ja nie wiedziałem dlaczego. (…) Mój umysł został uwięziony w bezużytecznym ciele pozbawionym władzy w rękach i w nogach, nie mogłem też mówić. Nie mogłem dać żadnego znaku ani wydać z siebie dźwięku, by poinformować innych, że odzyskałem świadomość. Byłem niewidzialny – jak chłopiec duch” (s. 8).

 

Tym chłopcem był Martin Pistorius. A „Chłopiec-duch” to tytuł książki, w której zawarł swoją prawdziwą, wstrząsającą historię. Ta bestsellerowa książka ukazała się nakładem Wydawnictwa „Znak„. Martin był „normalnym”, zdrowym i szczęśliwym 12-latkiem, bystrym i nieco nieśmiałym. Pewnego dnia źle się poczuł – rozbolało go gardło i zaczął uskarżać się na silne bóle przy chodzeniu. W ciągu następnych dni i tygodni stracił apetyt, a jego ciało osłabło. Wkrótce gasnąć zaczął też jego umysł i chłopiec stracił pamięć oraz swoją tożsamość. W ciągu roku ze zdrowego i szczęśliwego dziecka, przeistoczył się w bezwładną kukiełkę. Medycyna okazała się bezsilna – najlepsi specjaliści ani w kraju (RPA), ani na świecie, nie byli w stanie pomóc chłopcu – ani nawet postawić jednoznacznej diagnozy (ostateczne rozpoznanie: zwyrodnieniowa choroba neurologiczna o nieznanej przyczynie). Martin przez kilka lat tkwił w zawieszeniu, gdzieś pomiędzy życiem i śmiercią. Po kilku latach, około 16 r.ż., jego umysł zaczął się budzić, by ok. 19. r.ż. odzyskać pełnię sprawności.

Muszę rozczarować każdego, kto spodziewa się, że w tym momencie następuje happy-end w kinowym stylu. Jest wręcz przeciwnie – być może dopiero teraz zaczyna się prawdziwy dramat Martina. „Powrócił” bowiem tylko jego umysł, podczas gdy ciało nadal nie zdradza oznak tego przebudzenia.

W tym momencie rozpoczyna się wstrząsająca historia, zapisana na kartach książki „Chłopiec-duch”. To 300 stron przejmujących wspomnień z wielu lat, podczas których Martin walczył o prawdziwy i możliwie pełny powrót do życia. O radościach z najdrobniejszego sukcesu i bólu rozczarowań. Napisanych prosto, przejmująco. To lektura, od której wprost nie można się oderwać. Chyba, że sięga się po chusteczkę. Bo nie brak momentów, w których gwarantuję Wam wzruszenie…

http://moznaprzeczytac.pl/chlopiec-duch-prawdziwa-opowiesc-o-cudownym-powrocie-do-zycia-martin-pistorius-megan-lloyd-davies/

Bożena Wójcik-Wasilewska

nauczyciel-bibliotekarz

Zbliża się kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, już 229-ta. Zapamiętamy ją zapewne szczególnie, poprzez wyjątkowość sytuacji, w której wszystkim nam przyjdzie ją świętować – razem, ale osobno. Zapraszam Was do obejrzenia interaktywnej prezentacji, której autorką jest pani Marta Goszczyńska.

/kliknij link/

Zapraszam też do obejrzenia filmu, przygotowanego przez zespół pracowników Zamku Królewskiego.

Trzeci maja w obrazach i literaturze: https://youtu.be/XRYFhktqIPc

Sprawdźcie też swoją wiedzę: https://www.zamek-krolewski.pl/__data/assets/pdf_file/0004/82417/10.-Trzeci-maja-w-obrazach_ponadpodst.pdf

Drodzy Uczniowie,

ponieważ bardzo brakuje mi kontaktu z Wami, założyłam na facebooku stronę biblioteki (wcześniej publikowałam na własnym profilu :))

Biblioteka Liceum Ogólnokształcącego im.W.Kętrzyńskiego

https://www.facebook.com/Biblioteka-Liceum-Og%C3%B3lnokszta%C5%82c%C4%85cego-im-W-K%C4%99trzy%C5%84skiego-w-K%C4%99trzynie-109510157360076/?modal=admin_todo_tour

na bibliotecznym profilu udostępniane są różne informacje dotyczące, oczywiście książek :), ale też wydarzeń kulturalnych, spotkań z pisarzami. Podrzucam linki do darmowych zasobów książkowych, do lektur; do stron teatrów, filmów. Promuję też działania Wasze i naszej szkoły i ... takie tam różności :)

Oczywiście nie chcę Was dodatkowo niczym obciążać, ale zachęcam do polubienia strony, do lajkowania i udostępniania :)

Zapraszam też do kontaktu na messengera, edziennik (chyba już się nauczyłam obsługi) lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pozdrawiam - Bożena Wójcik-Wasilewska - nauczyciel-bibliotekarz

ps. Nie martwcie się teraz zwrotem książek, "ogarniemy" to po powrocie :)

„Gałęziste” Artura Urbanowicza to powieść grozy, której akcja dzieje się na baśniowych ziemiach Suwalszczyzny. Książka z zaskakującym zakończeniem godnym mistrzów gatunku. Polecam !

Nie wierz w nic, co widzisz, słyszysz… i w co do tej pory wierzyłeś.

Jest taki dom, w którym nie chciałbyś spędzić nocy. Z jakiegoś powodu ciemność w nim jest inna. Jeszcze bardziej złowroga niż gdziekolwiek indziej. Jest takie jezioro, w którym mieszkają nieumarli. Ich przewaga nad Tobą jest prosta – oni nie potrzebują nabierać powietrza. Jest taki demon, o którym wolałbyś nie wiedzieć. Niematerialne uosobienie zła, przed którym nie sposób uciec.

Jest takie miejsce, w którym znajdziesz ten dom. Miejsce, które skrywa też to jezioro, miejsce, w którym ten demon był od zawsze. To las.

Las, w którym za nic w świecie nie chciałbyś się zgubić. Kiedy już raz do niego wejdziesz, nie pozwoli Ci wyjść.