Lekcje historii w szkole nie muszą być zawsze takie same: notatki w zeszycie, analiza map, badanie tekstów źródłowych, wkuwanie pojęć i dat. Lekcje historii mogą być „żywe”, można na nich poznawać ciekawych ludzi, zobaczyć i dotknąć przedmioty z epoki, spróbować wcielić się w postacie z dawnych czasów. Taka właśnie lekcja historii dla uczniów klas pierwszych po gimnazjum odbyła się w ostatni piątek w sali gimnastycznej naszej szkoły. Nasz gość, pan Jacenty Ordowski z Gniewu, na spotkaniu z uczniami w ciekawy sposób przedstawił genezę wybuchu, przebieg i udział Polaków w czasie drugiej wojny światowej. Pokazując broń i mundury opowiadał o wojnie obronnej w 1939 r, o Polskim Państwie Podziemnym, o powstaniu warszawskim. Uczniowie mogli włożyć mundury z czasów wojny i wcielić się w żołnierzy z tamtych czasów. Można było poczuć ciężar broni, wziąć do ręki przykładową porcję żywności więźnia obozu koncentracyjnego, spróbować podstaw musztry wojskowej. Uczniowie usłyszeli też o takich postaciach, jak Henryk Dobrzański, Władysław Raginis, czy Witold Pilecki. Pan Jacenty Ordowski udowodnił, że historii może być ciekawa.