I Ogólnopolski Przegląd Piosenki Agnieszki Osieckiej

Cztery miliony. Tylu osobom program Erasmus Plus udzieli wsparcia w latach 2014 – 2020. Prawie milion młodych Europejczyków mogło dzięki temu programowi podjąć edukację poza granicami swoich krajów, zdobyć doświadczenie zawodowe, podjąć wolontariaty. Ale nie tylko! Wzięcie udziału w programie to również wielka przygoda. Możemy tę przygodę przeżyć z innymi ludźmi, których nigdy nie poznalibyśmy, gdyby nie ten program. Przyjaciel, współpracownik z drugiego końca Europy? To, co kiedyś było niemożliwe właśnie teraz nadchodzi wielkimi krokami do naszego Liceum.

Nasza młodzież otrzymuje od nas wielki kapitał w ciągu tych trzech lat nauki: wysoki poziom wiedzy, który pozwala im otrzymać indeks wymarzonych uczelni po egzaminach maturalnych; rozwinięte umiejętności społeczne dzięki współpracy ze świetnymi nauczycielami, wychowawcami; przyjaźnie zawarte w liceum, które często trwają całe życie, bo tak wiele jest dobrych doświadczeń zebranych w latach liceum. A my, nauczyciele, chcemy obdarować ich tym, co najlepsze, by z odwagą wchodzili w dorosłe życie i poradzili sobie tam, gdziekolwiek będą: w Warszawie, w Helsinkach, w Barcelonie. Chcemy, by mieli odwagę współpracować z innymi Europejczykami, by razem tworzyli z nimi lepsze jutro.

Dlatego od września 2017 roku poszukiwaliśmy szkół, które chciałyby wziąć udział w takim projekcie razem z nami. Takich szkół, których nauczyciele oddają serce uczniom i bezgranicznie wierzą w ich potencjał.

Znaleźliśmy. Zaangażowanych, doświadczonych, profesjonalnych. Takich, z którymi chcieliśmy góry przenosić. Współpraca zawiązała się bardzo szybko. Koordynatorem projektu jest Integrierte Gesamtschule w Furstenau, w Niemczech, a partnerami oprócz nas dwie inne doświadczone szkoły: Association de l’Institution Marseillaise, Charles Peguy we Francji oraz Liceo Carolina Poerio we Włoszech.

„Przygotowanie młodych ludzi do wymagań rynku pracy” – w tym projekcie będziemy współpracowali przez najbliższe dwa lata. Nasi uczniowie w ramach doskonalenia zawodowego chętnie odwiedzają różne organizacje (np. Straż Graniczna, Philips/Signify), które są głównymi pracodawcami na lokalnym rynku. Dzięki tym wizytom, a przede wszystkim dzięki zaangażowanym pracownikom tych organizacji, uczniowie nabywają wiedzę o wymaganiach pracodawców, możliwościach zatrudnienia, rodzajach umów z pracodawcami. Teraz będą mogli przyjrzeć się rynkowi pracy w Niemczech, we Francji i we Włoszech. Już w tym roku szkolnym 2018/2019 wyjadą do Szkół partnerskich, poznają w nich innych uczniów, zamieszkają u ich rodzin. Liczymy na to, że dzięki tym doświadczeniom rozwiną swoje umiejętności językowe, zdobędą ważną wiedzę, ale przede wszystkim, wrócą z poczuciem, że w dzisiejszej Europie nie ma dla nich barier, a to, co kiedyś było tylko snem, dziś będzie ich rzeczywistością.