Szybki dostęp

 

Rekrutacja 2021/2022

 

Stary Ogólniak w… Minecraft

1 kwietnia o godz. 18.00 startuje nasz serwer MINECRFTA!

IP: zsocraft.pl   |   Wersja: 1.16.4

Wczoraj informowaliśmy o znalezisku pod podłogą w jednym z pomieszczeń naszej szkoły. Wiele osób uznało tę informację za żart z okazji prima aprillis. Chcemy zatem wyjaśnić i poinformować, że to wcale nie żart.

 Obecnie trwają prace remontowe w pokoju nauczycielskim. Nasi konserwatorzy znaleźli pod podłogą fragmenty starej, niemieckiej gazety. Prawdopodobnie zostały one celowo włożone pod deski podłogi, jako dowód zakończenia prac wykończeniowych przed oddaniem budynku szkoły do użytku.

Znalezisko trafiło do naszego eksperta - pana Dariusza Cudziły, nauczyciela języka niemieckiego w „starym ogólniaku”. Pan Dariusz ustalił, że gazeta pochodzi z początku 1907r i jest to prawdopodobnie jedno z lokalnych pism wychodzących w Rastenburgu (Rastemborku).

Mimo, że fragmenty gazety nie są w najlepszym stanie udało się odczytać niektóre informacje w nich zawarte. Gazeta donosiła między innymi o ówczesnych wydarzeniach w monarchii Austro-Węgierskiej, Niemczech, Anglii i Francji. Czytelnicy dowiedzieć się mogli o śmierci (7stycznia 1907r) królowej Marii Hanowerskiej, wdowy po królu Jerzym V Hanowerskim, o otwarciu w Londynie Międzynarodowego Kongresu Gospodarczego, czy też o sytuacji w francuskim Maroku. Czasopismo zawierało również kolejny fragment Getreu bis in den Tod (Wierni aż do śmierci), opowiadania Marthy Neumeister.

W tym miejscu należy przypomnieć, że budynek naszej szkoły powstał w latach 1904-1907, a został wybudowany przez przez firmę Wagner z Berlina, za łączną sumę 420 tys. marek. Oddany do użytku został 17 kwietnia 1907r. Po zakończeniu II wojny światowej, 23 września 1945r., nastąpiło otwarcie Państwowego Koedukacyjnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rastemborku, które 14 stycznia 1956r. przekształcono na Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie istniejące do dzisiaj. Ponadstuletni budynek ma zatem bogatą historię i pewnie kryje jeszcze niejedną tajemnicę, czekającą na swoje odkrycie.

 

Poniżej przedstawiamy zawarte w gazecie informacje, które udało się przetłumaczyć:

Niemiecko-francuska komisja graniczna na krótko przed zakończeniem swoich prac natrafiła na trudności. Francuzi roszczą sobie prawa do wioski [nazwa niejasna] położonej nad jeziorem Czad, zaś Niemcy wzbraniają się przed opuszczeniem posterunku. Prawdopodobnie dojdzie najpierw do wymiany not pomiędzy rządami w Berlinie i Paryżu.

 

Austro-Węgry

Sejm krajowy Dolnej Austrii przyjął w trybie pilnym wniosek, w którym wzywa się rząd do niezwłocznego wypracowania projektu ustawy o wprowadzeniu powszechnego ubezpieczenia ludności.

 

Francja

Na posiedzeniu Rady Ministrów minister spraw zagranicznych Pichon przedstawił stan spraw marokańskich. Podkreślił, że negocjacje dotyczące ekstradycji Raisuliego są w toku. Minister Wojny Picquart zdał relację ze swojej podróży do Tunisu. Minister Kultury Briand oznajmił, że budynki, pozostające dotychczas w dyspozycji biskupów i seminariów, zostaną przeznaczone na cele zajęć lekcyjnych lub utworzenie burs.

 

Austro-Węgry

Oficerowie, przewidziani do policji marokańskiej, zostali już wybrani przez rząd. Większość z nich należy do oddziałów algierskich lub tunezyjskich. W skład grupy wchodzi siedmiu kapitanów i pięciu poruczników.

 

Anglia

W Londynie otwarto Międzynarodowy Kongres Gospodarczy. Minister wojny Baldane wygłosił w przemówieniu otwierającym kongres między innymi, że ponad wszystkimi różnicami poglądów pomiędzy wszystkimi nacjami istnieje braterstwo nauki i wiedzy. W tej dziedzinie musi nieustannie rozwijać się międzynarodowa współpraca.

Londyński Urząd Handlowy ogłosił, że rząd niemiecki na prośbę rządu brytyjskiego zezwolił wprowadzenie na rynek szeregu katalogów angielskich firm z ofertami handlwymi.

 

Austro-Węgry

Królowa Maria Hanowerska, wdowa po królu Jerzym V Hanowerskim, zmarła 9 stycznia w 89 roku życia w Gmunden.

Ponieważ w czasie pandemii nie odbywają się zajęcia stacjonarne, w naszej szkole od pewnego czasu trwają remonty. Malowane są klasy, wymienia się meble szkolne, kładzione są nowe podłogi. Właśnie podczas remontu podłogi w jednym z pomieszczeń na parterze szkoły nasi panowie konserwatorzy dokonali sensacyjnego odkrycia. W rogu pomieszczenia, pod podłogą, znaleźli tajemnicze „artefakty”, które zostały tam ukryte, prawdopodobnie podczas budowy szkoły.
 
O odkryciu natychmiast zostały poinformowane odpowiednie służby, które zaczęły badać znalezisko. Ze wstępnych informacji wiemy, że „depozyt” pochodzi z roku 1907, a więc z okresu zakończenia prac budowlanych i otwarcia naszej szkoły. Jutro mamy dowiedzieć się więcej i nie omieszkamy poinformować o ustaleniach naszych uczniów i sympatyków I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

14 marca matematycy z całego świata obchodzą święto znane jako Dzień Liczby π. Dzień ten przypomina nam o stałej matematycznej, dzięki której możemy obliczyć m.in. pole koła lub objętość kuli, najczęściej występującej w przybliżeniu do 2 miejsc po przecinku – 3,14. W tym roku również nasza szkoła postanowiła uczcić ten dzień  – zorganizowano konkurs online poświęcony π. Miał on miejsce 15 marca na platformie Zoom oraz Quizziz. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami związanymi m.in. z historią tej liczby oraz z obliczeniami, w których wykorzystujemy jej własności. Zwyciężczynią konkursu została Weronika Burszta z klasy IIAG. Na drugim miejscu uplasował się Szymon Pupel z klasy IIBD, a podium zamykają ex aequo Kalina Sałyk z klasy 2A, Alicja Służała z klasy 1C oraz Grzegorz Gębka z klasy 2D. Wszystkim uczestnikom chcielibyśmy podziękować za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!

Samorząd Uczniowski


Wyniki:

  1. Weronika Burszta 2AG – 12/15 pkt
  2. Szymon Pupel 2bd – 11/15 pkt
  3. ex aequo Kalina Sałyk 2A, Alicja Służała 1C oraz Grzegorz Gębka 2D – 10/15 pkt
  4. Julia Marciniak 2C – 9/15 pkt
  5. ex aequo Janusz Baluta 1D1 oraz Anastazja Okuszko 1D2 –  8/15 pkt
  6. Rafał Nikończuk 1A – 5/15 pkt

Wszyscy możemy być dumni z Hani Tyc (IIceG) i Pauliny Kościelniak (IId1G)!!! 11 marca 2021r. dziewczyny zmierzyły się z niezwykłym wyzwaniem i usiadły do debaty z ekspertami: Danielem SapińskimMałgorzatą Biały – specjalistami w zakresie przeciwdziałania przemocy. Było o stereotypach dotyczących kobiet, o tym jak ważne jest budowanie poczucia własnej wartości i o ogromnej potrzebie edukacji w tym zakresie. Moderatorką spotkania była nasza p. pedagog Monika Darmofał-Karanowska.

Wieczór uświetnił Krzysztof Antkowiak – niezwykle ciepły, życzliwy i serdeczny człowiek, a przede wszystkim utalentowany wokalista, muzyk i kompozytor. Ogromne podziękowania dla Kętrzyńskiego Centrum Kultury za zaproszenie i Kętrzyńskiej Telewizji Kablowej za transmisję live. Ponad 2 tys. oglądających robi wrażenie, a my dałyśmy radę, choć emocje były ogromne:)

Wszystko wskazuje na to, że „Kobieca Przystań” może stać się wydarzeniem cyklicznym :)


Link do debaty i koncertu: https://fb.watch/4c9Kz6Cmlt/


Z okazji Dnia Kobiet Kętrzyńskie Centrum Kultury zorganizowało akcję „Ta wyjątkowa”.  Przez cały tydzień na stronie i fb KCK będą prezentowane kętrzynianki, które zdaniem Kętrzyniaków zasługują na szczególne wyróżnienie - za to co robią na rzecz lokalnej społeczności, kultury, sportu czy edukacji. Na podstawie przesłanych zgłoszeń została przygotowana o każdej z Pań krótką historyjką, którą dodatkowo uzupełnia oryginalny portret. Kandydatki można również będzie zobaczyć. KCK przygotowało z nimi wywiady. Te będziecie mogli obejrzeć przez kolejne dni o godz. 17:00 na facebooku i kanale Youtube Kętrzyńskiego Centrum Kultury.

Wśród wyróżnionych znalazła się Pani Monika Darmofał-Karanowska (nasza pedagożka) oraz Ola Jeznach i Paulina Prokop (nasze uczennice).

Naszym wspaniałym Paniom gratulujemy, a Was zapraszamy do zapoznania się materiałami na temat naszych wyróżnionych Pań:

https://kck.ketrzyn.pl/2021/03/08/dzien-kobiet-z-kck-poznajcie-wyjatkowe-ketrzynianki/