Szybki dostęp

 

Rekrutacja 2019/2020

 

foto: Powiat Kętrzyński

 

W Powiatowym Domu Kultury w Kętrzynie odbyła się wystawa zdjęć wykonanych przez młodzież z Rejonu Soleczniki na Litwie oraz Powiatu Kętrzyńskiego (uczniów naszej szkoły) w ramach realizacji projektu „Odkrywamy Piękno Powiatu Kętrzyńskiego – Legendarny Zakątek Warmii i Mazur”. Prezentowane na wystawie fotografie stanowią niewielką część z wielu zdjęć wykonanych podczas wspólnie spędzonego czasu.

Wystawę otworzył Starosta Kętrzyński – Michał Kochanowski oraz Dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie Marlena Szypulska o samym projekcie, współpracy z młodzieżą i jej efektami opowiedzieli koordynatorzy: Tadeusz Korowaj Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej oraz Jarosław Olejnik nauczyciel z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie. Zapraszamy do oglądania wystawy! Wystawę można obejrzeć do końca sierpnia, w przypadku grup zorganizowanych prosimy o wcześniejszy kontakt z Powiatowym Domem Kultury.

Rok szkolny niedawno się zakończył i rozpoczęły się długo oczekiwane wakacje. Można je spędzać w różny sposób: podróżować z rodzicami lub znajomymi, odwiedzać przyjaciół, wypoczywać w domu lub daleko od niego. Można też rozwijać swoje pasje, talenty i umiejętności. Tą ostatnią możliwość przez pierwszy tydzień lipca realizowała grupa uczniów naszej szkoły. Dziesiątka młodych ludzi wzięła udział w międzynarodowym projekcie „Odkrywamy piękno Powiatu Kętrzyńskiego - legendarny zakątek Warmii i Mazur”. Projekt stworzony przez Starostwo Powiatowe w Kętrzynie polegał na połączeniu współpracą grup młodzieży z naszej szkoły i polskiej szkoły z Soleczników na Litwie. Uczniowie z obu szkół przez pięć dni poznawali historię naszego regionu, odwiedzali ciekawe miejsca powiatu kętrzyńskiego, integrowali się na wspólnych imprezach. Uczestniczyli również w warsztatach i próbach teatralnych przygotowując własne przedstawienia dotyczące lokalnych legend. Finałem projektu było wystawienie na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Reszlu czterech legend: O świętej lipie, O Barbarze Zdunk, Diabelski taniec w Czernikach, O złej karczmarce z Nakomiad. Każda historia została opowiedziana w innej formie: był taniec, teatr cieni, pantomina, inscenizacja. Każda wymagała kreatywności, odrębnej dekoracji, różnych strojów, charakteryzacji. Podsumowaniem projektu będzie wystawa zdjęć wykonanych przez jego uczestników. W zgodnej opinii młodzieży z naszej i litewskiej strony wakacje z teatrem do doby pomysł.

organizatorzy

 

W czerwcu każdego roku szkolnego chwalimy się osiągnięciami naszych gimnazjalistów i licealistów – naukowymi, sportowymi, artystycznymi.  W ten sposób chcemy docenić ich całoroczną pracę oraz podziękować za trud w nią włożony.

Najwyższą średnią w szkole uzyskały klasy: 2d1L (śr. 5,31), 2aL (śr. 5,05), 1aL (śr. 5,03).  Spośród czternastu klas kończących naukę 12 ma średnią powyżej 4,5.

Świadectwo z czerwonym paskiem otrzymało 217 osób (w tym 31 maturzystów), co stanowi 53% wszystkich uczniów.

Najwyższą średnią w szkole (6,0) uzyskali: Szczurko Bartosz 3bG, Bieniek Justyna 3cG, Kościelniak Paulina 3dG, Jowsa Natalia 1aL, Paukszta Wojciech 1cL, Szukis Wiktor 1cL, Majcher Weronika 1d2L, Fejfer Izabela 2aL, Sieklucka Dominika 2aL, Sieklucki  Mateusz  2aL, Żądełek Michał  2aL, Gierdewicz Małgorzata 2aL.

Na wyróżnienie zasługują uczniowie ze stuprocentową frekwencją: Okuszko Filip 3aG, Sztejter Dominika 1aL, Jowsa Natalia 1aL, Szulc Jan 1cL, Szukis Wiktor 1cL, Budrewicz Aleksandra 1d1L, Całuch Magdalena 1d1L, Lemanek Bartosz 2aeL.

W bieżącym roku szkolnym nasi gimnazjaliści uzyskali 19 tytułów laureata i 9 tytułów finalisty w wojewódzkich konkursach przedmiotowych. Mamy 4 laureatów z języka polskiego, 1 laureata z wiedzy o społeczeństwie, 3 laureatów z matematyki, 3 laureatów i 5 finalistów z chemii, 5 laureatów i 1 finalistę z geografii, 1 laureata z języka niemieckiego, 1 laureata i 1 finalistę z fizyki, 1 laureata i 1 finalistę z języka angielskiego oraz 1 finalistę z biologii.

W liceum mamy laureatów: etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Prawie i Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie oraz finalistów: etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym, Olimpiady Historycznej oraz Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Uczniowie naszej szkoły zdobyli I miejsce w wojewódzkim konkursie informatycznym „Szlakiem Mikołaja Kopernika” oraz w  XXI Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym  im. Wojciecha Korfantego. Mamy również  finalistę  Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

 

"Gdzie słyszysz śpiew – tam  wchodź,
Tam dobre serca mają.
Źli ludzie – wierzaj mi –
Ci nigdy nie śpiewają."

Johann Wolfgang von Goethe

 

Więc nie szczędziliśmy sił i braliśmy udział w licznych przedsięwzięciach muzycznych:

Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki o „Złotą Nutę” w Piszu, Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Agnieszki Osieckiej, XV Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki „Kryształowa Nuta”, ogólnopolskim konkursie „Śpiewajmy poezję” – noce zamkowe w Olsztynie, XVI Festiwalu Młodych Wykonawców Piosenki, Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Polskiej, XX Wojewódzkim Konkursie Piosenki Europejskiej, ogólnopolskim konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej”, Wojewódzkim Konkursie „Mazurski Słowik”.

Ze sportem też naszym uczniom po drodze. Wywalczyliśmy w tym roku szkolnym I miejsce w Mistrzostwach Województwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Ręcznej Dziewcząt, III miejsce w Wojewódzkim Finale Piłki Plażowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych, III miejsce w etapie rejonowym Mistrzostw SZS w Piłce Siatkowej Mężczyzn Szkół Ponadgimnazjalnych oraz III miejsce  w etapie rejonowym Mistrzostw SZS w Tenisie Stołowym Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych oraz I miejsce w III Turnieju Szachowym o Puchar Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Realizowaliśmy różne programy i projekty:  Koncert finałowy Piosenki Agnieszki Osieckiej, Koncert pt. Miłość nie wszystko wybaczy…, program Erasmus Plus, wymiana polsko – niemiecka, sto aktywności na 100-lecie Niepodległej, akcja MEN „Rekord dla Niepodległej”, przedstawienie „Młodzież ’44 – pamiętamy!” (wystawione na różnych scenach 12 razy, również w Olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza) - spektakl  otrzymał Nagrodę Inicjatywy Roku na Gali Osobowości Kętrzyna zorganizowanej przez burmistrza miasta Ryszarda Niedziółkę. Odbywały się akcje charytatywne i wolontariackie, m.in. „Paczka dla Onkodzieciaczka”, zbiórka plastikowych nakrętek, zbiórka kredek dla przedszkolaków, wsparliśmy schronisko dla zwierząt w Pudwągach oraz zorganizowaliśmy koncert na rzecz pogorzelców z Karolewa. Po raz trzeci odbył się w szkole 24-godzinny Maraton Pisania Listów oraz tradycyjnie Noc edukacyjna.

Młodzież systematycznie wyjeżdżała na spektakle do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Wielokrotnie w murach naszej szkoły gościliśmy artystów teatralnych na warsztatach aktorsko -wokalnych.

Sukcesy uczniów to również sukcesy ich nauczycieli, którzy każdego dnia służyli wsparciem i mobilizowali swoich podopiecznych do wytężonej pracy.

Długość tego artykułu świadczy o tym, że wszystkim uczestnikom tegorocznego procesu kształcenia należy się zasłużony odpoczynek. Z należytą satysfakcją możemy rozpocząć „Piątą porę roku” –  WAKACJE.

Kolejna porcja zdjęć z zakończenia roku szkolnego 2018/2019
 
foto: Maja Rusiecka
 

Uroczystość nadania szkole nowego sztandaru rozpoczęła się mszą świętą, na której nastąpiło jego poświęcenie. Kazanie wygłosił absolwent naszej szkoły Jego Magnificencja ks. dr Wojciech Kotowicz Rektor WSD Hosianum w Olsztynie. Nawiązując do fragmentów „Przesłania Pana Cogito” Zbigniewa Herberta, mówił: Jednoczymy się dziś wokół nowego sztandaru, aby dać świadectwo, aby zgodnie z zaleceniami Herberta stawać prosto przed tymi, którzy życie bez wartości cenią wyżej niż intelektualny trud. Dzisiaj w sposób szczególny dziękujemy nauczycielom i wychowawcom, dzięki którym szliśmy w świat drogą wartości. Którzy z szacunkiem patrząc na sztandar tworzyli i kreowali nasze liceum, z którego byliśmy i jesteśmy zawsze dumni. Dzisiaj dziękujemy, że w sztafecie pokoleń wciąż mamy sztandar naszej szkoły. Nowy sztandar będzie jednoczył uczniów i nauczycieli w drodze do zdobywania wiedzy i osiągnięcia mądrości. Nie ma miary mądrości, ale gdy kończymy kolejny rok szkolny, musimy wierzyć w swój potencjał intelektualny, w swoje wewnętrzne możliwości. Pod nowym sztandarem musimy jak najlepiej rozwijać swe zdolności, które każdy posiada. Kocham tę szkołę.  

            Po mszy nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Kętrzyńskiego, po czym społeczność szkolna i zaproszeni goście udali się do auli, by uczestniczyć w wojewódzkich obchodach zakończenia roku szkolnego 2018/2019. W uroczystości wzięli udział : Małgorzata Kopiczko - Senator RP, Jerzy Małecki - poseł na Sejm RP, Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski - Sławomir Sadowski, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty - Krzysztof Marek Nowacki, Starosta Powiatu Kętrzyńskiego - Michał Kochanowski, Wicestarosta Powiatu Kętrzyńskiego - Andrzej Lewandowski, Burmistrz Miasta Kętrzyna - Ryszard Henryk Niedziółka, Przewodniczący Rady Miejskiej – Rafał Rypina, poprzedni dyrektor naszej szkoły – Eugeniusz Tokarzewski oraz przedstawiciele placówek oświatowych, radni gminy, miasta i powiatu, fundatorzy sztandaru, pracownicy starostwa, przewodnicząca Rady Rodziców – Joanna Kowalska, duchowieństwo oraz cała społeczność szkolna.

            W swoim wystąpieniu pani dyrektor dr Oliwia Piotrowicz mówiła:

To nie przypadek, że właśnie ostatni dzień roku szkolnego wybraliśmy na to święto. Dziś żegnamy naszych gimnazjalistów. Od 1 września 2019 r. będziemy I Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kętrzyńskiego. 54 lata temu 25 września 1965 roku nasza szkoła otrzymała sztandar, który dumnie służył i był niemym świadkiem najważniejszych uroczystości przez niemal pół wieku. We wrześniu 2013 roku jego miejsce zajął nowy z aktualną nazwą szkoły ZSO. Teraz oba będą dumnie odpoczywać w naszej izbie tradycji. Wyjątkowa uroczystość, którą przeżywamy, skłania nas do refleksji nad tym, co najważniejsze, nad wartościami, na których należy oprzeć swoje życie. W dokonywaniu właściwych wyborów niezastąpioną rolę odgrywa zawsze dobry przykład. Niech będzie nim patron szkoły Wojciech Kętrzyński. Urodzony jako Adalbert von Winkler. Późno odkrył on swoje polskie korzenie, ale całym życiem, działalnością i niebywałym patriotyzmem zasłużył na wdzięczność społeczeństwa polskiego. Powszechnie mówiono o nim, że "wrócił Mazury Polsce, a Polskę Mazurom". To właśnie będąc uczniem w naszym gimnazjum, wiele myślał nad polskimi sprawami, wczytywał się w historię Polski, oburzał się na państwa zaborcze, które dokonały jej rozbiorów. Śmiało pisał:

"Wiarę, mowę ukraść mi mogliście,

Ale serca z piersi nie wyrwiecie.

Serce me zostanie zawsze polskie!”

Szanowni Państwo, ostatni wers tego cytatu jest mottem na naszym sztandarze, który będzie towarzyszył wszystkim ważnym uroczystościom. Niech przypomina Wam, drodzy Uczniowie, o należnym szacunku dla wszystkiego, co polskie, co jest związane z naszą narodową historią.

Pani dyrektor podziękowała fundatorom sztandaru, dzięki którym udało się sfinalizować to przedsięwzięcie.

I to oni właśnie jako pierwsi przekazali sztandar panu Staroście Powiatu Kętrzyńskiego, który uroczyście oddał go w ręce pani dyrektor. Pani Oliwia Piotrowicz dokonała prezentacji sztandaru obecnym na sali, a następnie przekazała go uroczyście pocztowi sztandarowemu.  Przedstawiciele uczniów szkoły przystąpili do ślubowania na nowy sztandar, rotę ślubowania odczytała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Iza Kadelska.

Obecni na sali goście dokonali symbolicznego wbicia gwoździ honorowych w drzewiec sztandaru i wygłosili krótkie przemówienia. Pani Małgorzata Kopiczko przekazała w imieniu własnym i Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej podziękowania i najserdeczniejsze życzenia skierowane do nauczycieli, uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły. Pani senator mówiła: Drodzy uczniowie gimnazjum, na pewno będziecie miło wspominać tę szkołę, czuję sercem, że jest tu wspaniała atmosfera. Gratuluję wszystkim osiągnięć, sukcesów i życzę wspaniałego dalszego rozwoju. Wszystkim obecnym życzę, abyśmy te wakacje spędzili pięknie i dobrze w naszych mazurskich stronach. 

Pan Jerzy Małecki podkreślił rolę nauczycieli i rodziców w procesie kształcenia oraz życzył wszystkim spokojnych i bezpiecznych wakacji. Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Sławomir Sadowski mówił: Człowiek uczy się całe życie, chce, czy nie chce, zawsze się uczy. W szkole odbywa się wychowanie i przekazywanie wartości, które są fundamentem: pamięć, tożsamość, tradycja, wiara, sumienie, bycie dobrym Polakiem, posłuszeństwo dla rodziców. Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki podkreślił rangę naszej szkoły, która była i jest bardzo dobrą placówką, w której nauczyciele, którzy są mistrzami, ułatwiają uczniom zdobywanie wiedzy i kształtują wartości moralne: To, że dzisiaj kończymy rok na Warmii i Mazurach właśnie w waszym mieście, nie jest kwestią przypadku, ale to wyraz tego, że to jest dobra szkoła. Starosta Powiatu Kętrzyńskiego Michał Kochanowski nawiązał do wystąpienia kuratora: To, że dzisiaj wojewódzkie obchody zakończenia roku szkolnego odbywają się w mieście Kętrzyn traktujemy jako wyróżnienie i ogromne zobowiązanie. Jestem przekonany, że ta szkoła tym zobowiązaniom sprosta. Jako samorządowiec chciałbym serdecznie podziękować za cały rok szkolny, za kształtowanie charakterów i postaw młodych ludzi. Życzę wspaniałych wakacji pełnych przygód i nowych doświadczeń.

            Druga część uroczystości dotyczyła zaprezentowania osiągnięć dydaktycznych, artystycznych i sportowych uczniów naszej szkoły, przedstawiła je pani wicedyrektor Joanna Hryniewicka – Bućko.

Pani dyrektor Oliwia Piotrowicz podziękowała wszystkim uczniom i nauczycielom za pasję i trud włożony w pracę, której efektem są liczne sukcesy szkoły.  Wyraziła także wdzięczność rodzicom za współpracę i zaangażowanie w życie placówki. Mówiła: Dziękuję, że wspieraliście nas w dążeniach do wyznaczonych celów, byliście i jesteście dobrymi partnerami we wspólnych poczynaniach, cierpliwie wspieraliście działaniem wychowawczym, rodzicielską opieką i miłością. Władzom oświatowym dziękuję za wszelkiego rodzaju wsparcie, za zrozumienie dla trudności, z jakimi się borykamy, za wiarę w marzenie o coraz lepszej polskiej szkole.

Pani dyrektor w swoim wystąpieniu pożegnała odchodzące na emeryturę panie Beatę Biedrzycką i Iwonę Krzyszkowską.  Dziękowała nauczycielkom za współpracę, wyrażając swój podziw i szacunek dla wieloletniej i owocnej pracy.

Na ręce pani dyrektor wraz z podziękowaniami dla całego grona pedagogicznego przepiękny bukiet złożyła przewodnicząca Rady Rodziców pani Joanna Kowalska, a następnie głos zabrała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Iza Kadelska.

            W ostatniej części uroczystości uhonorowano wyróżniających się swoją pracą nauczycieli i uczniów. Pani dyrektor wręczyła podziękowania p. Beacie Biedrzyckiej, p. Iwonie Krzyszkowskiej, p. Beacie Korzeniewskiej – Siwek, p. Elżbiecie Niedźwieckiej - Dżus, p. Małgorzacie Niedźwieckiej, p. Agnieszce Migus, p. Jarosławowi Olejnikowi, p. Patrycji Ożarowskiej, p. Robertowi Puczelowi, p. Ewie Tabace, p. Annie Wachnik, p. Urszuli Wankiewicz oraz p. Monice Żołędziowskiej.
                S
tarosta Kętrzyński Michał Kochanowski wręczył jednorazowe stypendia uczniom: Karolowi Sosze, Paulinie Prokop, Aleksandrze Łojko, Bartoszowi Szczurce, Paulinie Kościelniak, Hannie Bodnar, Weronice Majcher, Wiktorowi Szukisowi, Mikołajowi Kłekowi, Bartoszowi Gotowskiemu, Kindze Jankielewicz, Bartoszowi Małkowskiemu, Kacprowi Sulimowiczowi, Chantal Wetzel, Justynie Bieniek.

                Na koniec wręczono świadectwa z czerwonym paskiem wszystkim uczniom wyróżniającym się w nauce.

                Uroczystość uświetniły występy naszych uczennic: Aleksandry Jeznach, Pauliny Prokop i Weroniki Majcher. Całość poprowadził pan Jarosław Gresik.