I Ogólnopolski Przegląd Piosenki Agnieszki Osieckiej

 

Z życia szkoły

Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości –to słowa wypowiedziane prawie 100 lat temu przez Józefa Piłsudskiego. Ten szacunek wyraża się w kultywowaniu pamięci dotyczącej przeszłości własnego państwa i narodu. Pamięci, między innymi, o tamtych listopadowych dniach sprzed stu lat, gdy znowu „wybuchła Polska”. Uczniowie naszej szkoły uczcili zatem setną rocznicę odzyskania niepodległości w sposób szczególny. Każda klasa przyozdobiła swoją pracownię lekcyjną, na korytarzach pojawiły się biało-czerwone flagi, a na oknach od strony ulicy wielkie biało-czerwone barwy. Dodatkowo samorząd szkolny zorganizował kiermasz babeczek przybranych w narodowe kolory. Kulminacyjnym momentem ostatniego dnia w szkole przed Dniem Niepodległości było wspólne odśpiewanie przez uczniów i nauczycieli hymnu w auli. I tak z ponad czterystu gardeł o godzinie 11.11 poleciały w świat słowa, że jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w przygotowanie obchodów Święta Niepodległości. Szczególne podziękowania kierujemy do klasy IIae za organizację kiermaszu słodkości. Zebrane pieniądze (ok. 250zł) przekażemy na organizację maratonu pisania listów AI oraz wesprzemy nasz szkolny teatr przygotowujący spektakl „Młodzież 44”.

samorząd uczniowski

W dniu 31 października w naszej szkole odbył się kiermasz ciast. Wspólnymi siłami zebraliśmy 345 złotych, które zostały przekazane 5-osobowej rodzinie, która straciła cały swój dorobek w wyniku pożaru swojego domu w miejscowości Srokowo. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się do akcji i finansowo ją wsparły oraz Darii Pawliszko, Patrycji Barna, Klaudii Sulej, Izabeli Gajowniczek, Klaudii Krajewskiej oraz innym dziewczynom z młodszych klas za zrobienie słodkości! :)

Klasa IID2

Drodzy Uczniowie!
 
Z przyjemnością pragniemy ogłosić, że wyłoniono już zwycięzcę naszego konkursu. Komisja w składzie: Pani Ewa Tabaka i Pani Patrycja Ożarowska zdecydowała, że Logo, które będzie reprezentowało naszą Szkołę to te, które zostało wykonane przez Nikolę Gawarecką (klasa 3C Gimnazjum). Nikola pojedzie z nami do Francji, w marcu tego roku szkolnego. Pozostałe wyróżnione projekty zostały wykonane przez: Kasię Soliwodę, Gabrysię Małagocką i Karolinę Żyźniewską. Te uczennice w nagrodę pojadą w przyszłym roku do Włoch lub Niemiec z programem Erasmus Plus. 
 
Gratulujemy!
 

Ostatni tydzień spędziłam wyjątkowo pracowicie. Miałam ogromny zaszczyt wziąć udział w szkoleniu dla nauczycieli i edukatorów, które od 28.10 do 2.11.2018r. odbywało się w miejscowości Rabat na Malcie. Przez cztery dni ponad 70 nauczycieli i edukatorów z 12 krajów europejskich (Austrii, Czech, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Malty, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Włoch i Wielkiej Brytanii, no i oczywiście z Polski) dzieliło się pomysłami na to, jak rozmawiać z młodymi ludźmi o przyszłości ich świata. Już pierwszego dnia wszyscy zauważyliśmy się, że nasza chęć wzajemnego poznania i szukania nowych wyzwań była tak silna, że zanim się zorientowaliśmy, przełamaliśmy lody i rozpoczęliśmy nasze działania mimo tego, iż wszyscy mówimy w innych językach. Najpierw zdefiniowaliśmy, czym jest edukacja globalna dla każdego z nas, staraliśmy się to napisać i … narysować, co w moim przypadku stanowiło nie lada wyzwanie. Później wszyscy opowiadaliśmy o tym, jakie projekty zrealizowaliśmy ze swoimi uczniami/uczennicami, porównaliśmy różne metody stosowane w Hiszpanii, Polsce, Chorwacji, Niemczech i we wszystkich 12 krajach uczestniczących w projekcie. W ramach szkolenia mieliśmy okazję wysłuchać ekspertów realizujących projekty edukacyjne na świecie. Dominique z maltańskiego Stowarzyszenia „Kopin” opowiedział nam o obecnej sytuacji społecznej na Malcie, podkreślając, że migracja może być szansą na rozwój.

Maltę zamieszkuje około 350 tys. osób, która na co dzień borykają się z suszą i brakiem naturalnych źródeł wody. Dominique przypomniał nam, jak ważne jest poruszenie z młodzieżą kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem i przekazanie konkretnych przykładów, aby młodzi ludzie mogli czuć, że są odpowiedzialni nie tylko za „swoje podwórko”. Richard, odpowiedzialny za Progettomondo.mlal w Maroku i Almatooqi, marokański nauczyciel zaangażowany w projekty dotyczące edukacji globalnej, opowiedzieli nam o swoich wyzwaniach i doświadczeniach. Maroko żyje nowymi tendencjami migracyjnymi: wiele osób, które wyjechały z kraju, wraca do domu i czuje się tam obco. Spotkaliśmy się także z Ahmedem, dyrektorem Fundacji ds. Schronienia i Wsparcia dla Migrantów na Malcie, który opowiedział nam o swojej podróży z Ghany, a także o swojej pracy na rzecz wsparcia i wzmocnienia pozycji migrantów docierających na Maltę w ostatnich latach. Ogromne wrażenie zrobił na nas wszystkich film przygotowany przez reportera z Włoch, Fabio, który w sierpniu tego roku dokumentował pracę załogi niemieckiego statku ratowniczego pływającego po Morzu Śródziemnym, podejmującego ludzi z tonącej libańskiej jednostki. Do dzisiaj brzmią mi w głowie słowa jednego z bohaterów filmu, który opowiadał o tym, jak na jego oczach tonęła jego żona i ich maleńkie dziecko. Na Malcie wiele sytuacji pomogło mi zmienić mój punkt widzenia na temat mojej pracy jako nauczyciela/pedagoga. Kontakt z nauczycielami z innych krajów zainspirował mnie do poszukiwania nowych pomysłów na zajęcia i warsztaty dla moich uczniów.

Monika Darmofał-Karanowska

W czwartek, 25.10.2018 r. nasza klasa 3dG wybrała się do zakładu pracy MTI Furninova na ulicy Zbożowej. MTI-Furninova jest polsko-szwedzką spółką produkującą wysokiej jakości meble tapicerowane. Od 20 lat produkty tej firmy trafiają do szerokiego grona odbiorców na całym świecie. Meble z kętrzyńskiego zakładu zdobyły uznanie ze względu na komfort, niepowtarzalne wzornictwo opracowane przez znanych projektantów oraz starannie dobieraną kolekcję tkanin. My mieliśmy okazję zobaczyć jak od początku powstają a także zwiedziliśmy poszczególne działy produkcji. Poznaliśmy techniki obrabiania skóry oraz spróbowaliśmy strzelać pistoletami tapicerskimi. Na koniec mogliśmy sprawdzić jakość produkowanych mebli- rozsiedliśmy się wygodnie na kanapach wykonanych w firmie. Wycieczkę uznaliśmy za udaną i ciekawą.