Każdego z nas, na różnych etapach przygody zwanej edukacją czeka spotkanie z Adamem Mickiewiczem. Młodych nudzi, starszych oczarowuje. Wstydliwie muszę przyznać, że kiedyś zastanawiałam się, tak naprawdę, o co tyle hałasu? Uwielbiany, czczony, legenda wśród poetów. W oczach Polaków autorytet najwyższej rangi. W Polsce z Mickiewiczem się nie polemizuje, tylko czci. Kto by spróbował, przegra w przedbiegach. Mickiewiczowi trzeba pozwolić się wypowiedzieć. Jego twórczość to po prostu kunszt- formy, języka, przekazu, treści, konceptu. Każdy element, każde słowo jest częścią misternej konstrukcji. Tego nie da się nawet opisać- trzeba wyczytać. Pozwolić mu opowiedzieć historię i dać się oczarować. Nie ma już wątpliwości. Miejsca na nudę, zwątpienia, pytania, streszczenia. Dasz mu szansę, to wprowadzi Cię w swój świat, a Ty zatracisz się w jego rzeczywistości. Tak jak ja- bardzo uprzedzona- zatraciłam się bez reszty. Po prostu mistrz. Mickiewicz - 1, reszta świata - 0.

Venati