Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.  

Każdego roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest czerwona kokardka obecna w przestrzeni publicznej, prasie, w Internecie, będąca swyrazem solidarności z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS.

W tym roku hasło Rock Red Ribbon (w wolnym przekładzie: przypnij, noś czerwoną kokardkę) wzmacnia przekaz: Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność (Global solidarity, shared responsibility). Podczas gdy uwaga całego świata skupia się na pokonaniu pandemii COVID-19, hasło to nabiera szczególnego znaczenia. Globalna solidarność i wspólna odpowiedzialność skłaniają nas do spojrzenia na działania podjęte w celu zapobiegania HIV i zwalczania AIDS na nowo. Inwestycje zmierzające do zapewnienia leczenia i opieki osobom zakażonym HIV i chorym na AIDS, poczynione w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, wzmocniły systemy opieki zdrowotnej w tej dziedzinie i wspierają reakcję na COVID-19.

W Polsce po ponad 35 latach od wykrycia pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV. Duża część z tych osób nie wie o tym, że jest zakażona (nie zna swojego statusu serologicznego) i może nieświadomie zakażać innych. Niepokojącym faktem jest wykrywanie w krajach Europy Wschodniej (w tym w Polsce) coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy na zachodzie Europy liczby te sukcesywnie maleją. Również zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.

Po kilkudziesięciu latach medycyna lepiej poznała AIDS. Choć wciąż jest to choroba nieuleczalna, to postępy nauki znacznie wydłużyły życie chorych - z wirusem HIV można przeżyć długie lata.

Nie jest łatwo o tym myśleć, ale zespół nabytego upośledzenia odporności może dotknąć każdego z nas. AIDS nie jest karą i nie sprawia, że człowiek nie może funkcjonować normalnie w społeczeństwie. Od 1981 roku (od pierwszego wykrycia wirusa) minęło prawie 40 lat, a wokół choroby wciąż istnieje zbyt wiele stereotypów. Pomaga zwalczać je coroczny Światowy Dzień AIDS, który obchodzimy 1 grudnia.

Z okazji tego dnia przypomnijmy sobie wspaniałych artystów ze świata muzyki i filmu, których zbyt wcześnie zabrał AIDS. I pamiętajmy, że choroba nadal jest wielkim problemem świata.

/kliknij w miniaturkę/