Co będzie po kwarantannie?

Po kwarantannie wszyscy wrócimy do szkoły. Rzucimy się na relacje bezpośrednie jak na wodę na pustyni. Będzie miło, radośnie i głośno. A jak w tym odnajdą się osoby z Zespołem Aspergera? Będzie im bardzo ciężko. Świat podkręci volume na maksa, znów pojawi się konieczność rozumienia języka niewerbalnego. Po długim okresie odcięcia od rówieśników będzie im trudniej. Pamiętajcie też o tym. O nikim nie zapominajcie. Nie zamykajcie się też w sobie – sprawdzajcie, czy świat poza domem nadal istnieje:)

 

Czym w ogóle jest Zespół Aspergera?

Internet wystarczająco już to wyjaśnił. Może znacie też trochę obraz Aspergera z kultury popularnej – Sheldon z „Big Bang Theory” czy nowy serial Netflixa „Atypical” (no dobra, nie taki już nowy:) ). Część z Was została przeze mnie „represyjnie” przymuszona do obejrzenia „Rain Man’a” (choć tam mamy bardziej Zespół Sawanta – Zespół Aspergera charakteryzuje się podwyższonym ilorazem inteligencji przy zachowaniu ograniczeń sfery społecznej i rozpoznawania emocji).

Gdybyście chcieli doczytać, polecam Wam gorąco książkę „Projekt Rosie”. I kontynuację: „Efekt Rosie” – autyzm i Zespół Aspergera oswojony:) Pierwsza część jest dostępna na Legimi i Audiotece – czyta Borys Szyc (a Legimi jest za free przez 14 dni!). Kody do Legimi można brać też ze zwykłej biblioteki – powinny ogarniać to zdalnie.

 

Pozdrawiam Was ciepło!

Monika Darmofał-Karanowska