Szybki dostęp

 

Finał Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego „Szlakiem Kopernika” odbył się w Olsztyńskim Planetarium. Na gali finałowej (w każdej kategorii zostały wybrane przez jury 3 najlepsze prace) każda zakwalifikowanych drużyna musiała zaprezentować swoją pracę. Mieli na to 10 min. Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Kisły i Jakub Goschorski. Chłopaki przygotowali interaktywny film o Mikołaju Koperniku.

Po zaprezentowaniu swoich prac uczestnicy udali się na obejrzenie filmu „Niespokojny Wszechświat”, a jury na obrady. Nasza drużyna rywalizowała z drużyną z Olsztyna (przygotowali bota – sztuczną inteligencję, która odpowiadała na pytania związane z Kopernikiem) i z Nidzicy (stworzyli aplikację na telefon – quiz o Koperniku). W ocenie jury praca Bartosza i Kuby okazałą się najlepsza!

„To był największy i jednocześnie najlepszy projekt, nad którym miałem okazję pracować. Każdy etap pracy nad nim, czy to współpraca przy realizowaniu nagrań, czy też samodzielne programowanie, montaż lub tworzenie muzyki do projektu, także samo sfinalizowanie pracy oraz jej prezentacja na gali - wszystko to będę naprawdę ciepło wspominał, ponieważ nie dość, że praca nad projektem przebiegała bardzo dobrze i przyjemnie, to dzięki temu zyskałem mnóstwo doświadczenia oraz nowej wiedzy i umiejętności w moich największych pasjach.” – Bartosz Kisły

„Jestem mile zaskoczony tym, że zarówno publiczność, jak i jury przyjęli nasz projekt tak ciepło. Muszę przyznać, że patrząc na całokształt naszej pracy, nie żałuję ani chwili, którą na nią poświęciliśmy, biorąc pod uwagę zarówno efekt końcowy, jak i sam etap tworzenia jej, który przebiegał bardzo sprawnie i przyjemnie. Jest to moje pierwsze doświadczenie w konkursie na taką skalę, więc tym bardziej nie zapomnę tych emocji, które nami targały podczas prezentacji, oraz uczucia satysfakcji, gdy okazało się, iż zajęliśmy pierwsze miejsce w naszej (czyli de facto najbardziej zaawansowanej) kategorii wiekowej.” – Jakub Goschorski

„Film, który stworzyli Bartosz i Kuba robi duże wrażenie. Panowie podeszli do tematu z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Godziny spędzone na samym nagrywaniu (wieczorem w szkolnej galerii lub w greenscreenie), tworzeniu muzyki, montażu i kodowaniu przyniosły niesamowity efekt. Sam awans do finału był już dużym sukcesem. Chłopaki musieli rywalizować z najlepszymi naszego województwa. Na Gali w Olsztynie wypadli świetnie. Film z procesu tworzenia oraz ich komentarz zrobił na zebranych ogromne wrażenie. A wynik końcowy … zasłużyli :) Bardzo się cieszę, że zajęli pierwsze miejsce. Gratulacje!” – Jarosław Olejnik

Chłopakom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

 

Dla osób, które chcą obejrzeć film zamieszczamy link. Plik instalacyjny zajmuje 1 GB. Plik po pobraniu należy zainstalować. Życzymy miłego oglądania!

< pobierz plik instalacyjny >

W dniach 10-11 VI odbył się w Niepokalanowie Ogólnopolski Finał XXIII Konkursu Wiedzy Biblijnej. Naszą szkołę reprezentował Wiktor Szukis, uczeń klasy IcL, pod opieką s. Bolesławy Wierzchowskiej. Nasz reprezentant wyjechał z Kętrzyna w niedzielę nieco po południu, najpierw autobusem, potem pociągiem. Po długiej choć przyjemnej podróży ekipa konkursowa dotarła do Komorowa, gdzie zostali na nocleg. Następnego dnia udali się do Niepokalanowa, gdzie po zakwaterowaniu się w tzw. „kwadracie” (pokojach dla uczestników w budynku o wiadomym kształcie), czekał na nich m.in. obiad i analiza treści przeznaczonych na konkurs (przypominamy, że w tym roku obowiązywała treść Księgi Wyjścia i Listu do Rzymian wraz z wprowadzeniem, przypisami, komentarzem i słownikiem). O godz. 16 Wiktor przystąpił do pisania testu, który tradycyjnie składał się z 43 pytań zamkniętych i 2 otwartych. Uczestnicy mieli na jego rozwiązanie 45 minut. Jak mówi Wiktor, jego zdaniem test poszedł mu bardzo dobrze. Na wyniki trzeba było jednak poczekać do dnia następnego. We wtorek 11 VI, w drugi dzień finału, przed ogłoszeniem wyników uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Niepokalanowa, która ma swoją ciekawą historię. Oprócz wyjątkowo pięknej Bazyliki NMP, można tam także zobaczyć drewnianą kaplicę oraz muzeum św. Maksymiliana Kolbe, polskiego świętego, który zginął za drugiego człowieka w obozie koncentracyjnym. Po zwiedzeniu Niepokalanowa i mszy świętej pod przewodnictwem ks. Bp. Marka Solarczyka, nadszedł czas na wielką chwilę – ogłoszenie wyników. Wiktor otrzymał 68 pkt. i, mimo że jest to wyjątkowo wysoki wynik jak na ogólnopolski finał, nie zakwalifikował się do etapu ustnego (ze 123 uczestników do etapu ustnego przeszło tylko 7 osób). Poziom na etapie ustnym był wyjątkowo wysoki, a między zwycięzcami z I i II miejsca musiało zostać przeprowadzonych 5 dogrywek. Po etapie ustnym Wiktor z s. Bolesławą udali się na pociąg i ok. 22 byli już w Kętrzynie.

„Nie spodziewałem się, że przejdę przez etap wojewódzki, więc sam udział w finale był dla mnie wielkim zaskoczeniem, ale i radością. Nie martwię się etapem ustnym, gdyż osiągnąłem więcej niż sądziłem, że osiągnę, a poza tym napisałem test na bardzo wysokim poziomie. Niczego bym jednak nie osiągnął, gdyby nie wsparcie kolegów i koleżanek z klasy i szkoły, a także nauczycieli i rodziny. Dla mnie oni są prawdziwymi finalistami :) ” ~ mówi Wiktor na temat finału.

Stwierdzenie o wysokim wyniku nie jest tylko własną opinią, gdyż Wiktor został nagrodzony tytułem finalisty na szczeblu ogólnopolskim, a to bardzo wiele znaczy. Serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze większych sukcesów w następnym roku szkolnym.

Chęć zdobywania wiedzy, rozwijania pasji i zainteresowań oraz poświęcenie i zaangażowanie to przymioty osób, które osiągają wysokie wyniki w nauce i sukcesy w konkursach. To zalety również naszych najlepszych gimnazjalistów, którzy zapewnili naszej szkole 19 tytułów laureata i 9 tytułów finalisty w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych.

W uroczystej gali zorganizowanej 30 maja 2019 r. w siedzibie Kuratorium Oświaty w Olsztynie naszą szkołę reprezentowali trzykrotni laureaci: Paulina Kościelniak (kl.3dG), Karol Socha (kl.3aG) oraz Bartosz Szczurko (kl.3bG), którym towarzyszyli pani dyrektor Oliwia Piotrowicz oraz nauczyciel geografii pan Robert Puczel.  Uczniowie uhonorowani zostali przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Nowackiego okolicznościowymi dyplomami i upominkami. Dyrektorzy szkół otrzymali listy gratulacyjne i podziękowania od Warmińsko – Mazurskiego Wicewojewody Sławomira Sadowskiego.

Nasze Gimnazjum znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych szkół w województwie warmińsko – mazurskim i było jedyną szkołą z Kętrzyna. Stanęliśmy obok reprezentantów gimnazjów z Elbląga i Olsztyna. Uroczystość uświetnił swoim występem Chór Juvenis Cantat z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Olsztynie.

Zdjęcia do naszego artykułu wykonał pan Andrzej Szczurko, dziękujemy.

21 marca, jak co roku, kojarzy nam się z Dniem Wagarowicza. W naszej szkole jest to Święto Patrona Szkoły, podczas którego organizowane są różne akcje i zajęcia poza systemem lekcyjnym. W bieżącym roku szkolnym tego dnia odbył się również międzynarodowy konkurs matematyczny. W kategorii JUNIOR (kl.3gim i kl. 1LO) najlepszymi uczniami wyróżnionymi za wysoki wynik zostali: Karol Socha, Filip Okuszko, Michał Racławski, Mateusz Ged. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a wszystkich uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie w następnym roku.

Dnia 25 IV w Olsztynie odbył się II etap Olimpiady Biblijnej. Naszą szkołę reprezentował Wiktor Szukis, uczeń s. Bożeny Wierzchowskiej. W tym roku tematem konkursu była znajomość Księgi Wyjścia i Listu do Rzymian oraz, na II etapie, przypisów, wprowadzenia i komentarzy do tych ksiąg. Konkurs składał się z części pisemnej i ustnej. Część pisemna rozpoczęła się około godz. 10.45 i trwała godzinę. Test złożony był z 45 zadań: 43 zamkniętych i 2 otwartych, łącznie 90 pkt. Po zakończeniu pisania komisja konkursowa udała się na sprawdzenie prac, zaś uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu uczestnika Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Wykład dotyczył głównie kultury i obyczajów mieszkańców tego kraju. Został opowiedziany bardzo ciekawie, o czym świadczy liczba pytań zadawanych przez uczniów. Około godz. 12.30 komisja ogłosiła wyniki części pisemnej. Z radością usłyszeliśmy, że najwyższy wynik w części pisemnej, a dokładnie 82/90 pkt, zdobył Wiktor. Zdaniem komisji dawno nie widziano tak wysokiego wyniku. Do części ustnej zakwalifikowało się 7 osób z najwyższym wynikiem, którzy musieli odpowiedzieć na 3 takie same pytania. Na odpowiedź uczestnicy mieli 3 minuty. Zanim podamy ostateczne wyniki warto zaznaczyć, że do finału mogły przejść tylko 3 osoby. I i II miejsce trafiło do uczennic z Olsztyna, natomiast o III miejsce toczyła się dogrywka, w której była 1 minuta, by odpowiedzieć na losowe pytanie. Spośród 3 uczestników dogrywki wyczerpującą odpowiedź podał Wiktor, tym samym zajmując III miejsce i awansując do finału. W dniach 10-11 VI w Niepokalanowie Wiktor będzie reprezentował naszą szkołę na forum całej Polski biorąc udział w finale konkursu ☺. Ogromne gratulacje dla Wiktora, jednego z najzdolniejszych uczniów szkoły, a także dla jego opiekuna, s. Bożeny Wierzchowskiej, która swoją wiedzą i słowem wsparcia bardzo przyczyniła się do osiągnięcia tak wielkiego sukcesu. Dziękujemy także ks. Rafałowi Kocińskiemu za opiekę nad uczniem w Olsztynie. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!