Choć Boże Narodzenie już dawno za nami, echo kolęd zdaje się wciąż wybrzmiewać w otoczeniu, dzięki maratonowi wokalnych potyczek, który zapoczątkował organizowany przez Kętrzyńskie Centrum Kultury XIV Festiwal Kolęd i Pastorałek. Ten cieszący się niesłabnącą popularnością konkurs odbył się 18 stycznia 2020 roku. Był to niezwykle udany początek ferii dla dziewczyn reprezentujących naszą szkołę, czyli: Magdy Trapik, Pauliny Prokop, Marysi Lender, Emilii Jankowskiej, Pauliny Kościelniak (należących do grupy wokalnej "Wrzaski i Krzyki") oraz Klaudii Szewczyk, gdyż każda z nich zachwyciła swoim śpiewem nie tylko publiczność, ale również jury. I miejsce w kategorii "16 plus" wywalczyła Paulina Prokop zaś II - Emilia Jankowska. Komisja postanowiła również wyróżnić Marysię Lender i Paulinę Kościelniak. W przedziale wiekowym 13-15 lat wyróżnienia zdobyły także Magda Trapik oraz Klaudia Szewczyk. Brawo dziewczyny!

Następnego dnia, obie Pauliny udały się do Srokowa na XX Międzygminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Podczas tego festiwalu posłuchać można było zarówno solistów, jak i zespołów nie tylko z Polski, ale również z Rosji, które urozmaiciły przegląd wplatając w jego repertuar utwory wywodzące się z malowniczego folkloru. Mimo wielu wspaniale śpiewających wokalistów, dziewczyny wywarły szczególnie pozytywne wrażenie na jury, które przyznało I miejsce Paulinie Prokop, a II - Paulinie Kościelniak.

To jednak nie koniec dobrych wieści! Nasza szkoła reprezentowana była również na XVIII Regionalnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Budrach, który nie odbiegał wysokim poziomem artystycznym od poprzednich. Spośród licznych, zabarwionych melancholią świątecznego oczekiwania utworów, komisja postanowiła nagrodzić: Emilię Jankowską, przyznając jej I miejsce; Paulinę Prokop, którą uhonorowano statuetką za zajęcie II lokaty; oraz Paulinę Kościelniak, która otrzymała wyróżnienie.

Sukcesy te dowodzą, że nie warto jest chować swojego talentu wokalnego "do szuflady", lecz rozwijać go m.in. przez uczestnictwo w takich przeglądach, do czego gorąco zachęcamy wszystkich uczniów!

Pomimo 3 dniowych warsztatów, które były bardzo wyczerpujące, nasze wokalistki w piątek (24 stycznia) miały okazję spotkać się z Basią Raduszkiewicz. Nie mogły przegapić takiej okazji.

Basia Raduszkiewicz - wykonawczyni piosenki poetyckiej, laureatka wielu festiwali tego gatunku i nagród dla twórców kultury. Śpiewa tzw. piosenkę literacką; utwory z nurtu piosenki aktorskiej, ballady, a także "klasyczną" poezję - wiersze Achmatowej, Baczyńskiego, Miłosza, ks. Twardowskiego czy polskich poetek współczesnych. W swoim repertuarze ma również wiersze dla dzieci Tuwima i Brzechwy. Jest laureatką m.in. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Studenckiego Festiwalu Piosenki „Łykend” we Wrocławiu czy nagrody na Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie dla twórcy najciekawszego zjawiska scenicznego. Wydała kilkanaście płyt.

Warsztaty były niezwykłym przeżyciem, o czym świadczą opinie uczestniczek:

„W zeszły piątek miałam okazję uczestniczyć w warsztatach wokalnych prowadzonych przez panią Basię Raduszkiewicz, która w opowieść o swojej muzycznej drodze wplotła wiele cennych rad, dotyczących nie tylko trudnej sztuki śpiewu, ale również życia związanego ze sceną. Zostałyśmy zapoznane także z ciekawymi ćwiczeniami oddechowymi i dykcyjnymi, które uświadomiły nam, jak ważna jest systematyczna praca nad sobą i swoimi umiejętnościami. Cieszę się ogromnie, że mogłam wziąć udział w tak bogatym w wiedzę spotkaniu!”Paulina

„Bardzo się cieszę, że miałam szansę uczestniczyć w warsztatach z panią Basią Raduszkiewicz. Panowała miła atmosfera. Miałyśmy szansę porozmawiać, wymienić się swoimi doświadczeniami i usłyszeć cenne rady. Robiłyśmy ćwiczenia, które pokazały nam, że liczą się szczegóły i jeśli są jakieś niedociągnięcia to trzeba nad nimi popracować, a praca nad utworami będzie łatwiejsza i dwa razy bardziej efektywna.”Ola

„Pani Basia Raduszkiewicz udzieliła mi wielu cennych wskazówek i zachęciła do doskonalenia się i wykonywania regularnych ćwiczeń. Opowiedziała też o swoich doświadczeniach i przeżyciach. Warsztaty bardzo mi się podobały.”Magda

„Bardzo cieszę się, że miałam szansę wziąć udział w warsztatach z panią Basią. Dała nam wiele cennych wskazówek dotyczących oddechu i pracy nad aparatem mowy, które są tak samo ważne jak nasz głos.”Paulina

„Ostanie warsztaty były nieco inne niż zwykle. Mniej było śpiewu i ćwiczeń, a więcej rozmowy. Miałyśmy szansę uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania i dzięki temu poznać z pierwszej ręki ezoteryczną część świata artystycznego. Była to miła odmiana i niezwykle wartościowa lekcja.” - Natalia

Ferie zimowe są czasem, w którym każdy z nas ma okazję, choć na moment zapomnieć o szkolnych obowiązkach. Jedni wyjeżdżają na narty gdzieś w malownicze góry, inni przemierzają niebieskie przestworza, by udać się do cieplejszych krajów, a jeszcze inni spędzają te chwile świętego spokoju w domu, relaksując się przy zapisanych na playliście "do obejrzenia" serialach i nieprzeczytanych jeszcze książkach.

Uczennice należące do szkolnej grupy "Wrzaski i Krzyki" nie przegapiły szansy na rozwój swoich umiejętności nawet w czas "laby" i wraz z zarówno młodszymi, jak i starszymi adeptami wokalnej sztuki, wzięły udział w 3-dniowych warsztatach prowadzonych przez panią Ludmiłę Małecką oraz pana Artura Grudzińskiego, które zostały zorganizowanie przez Kętrzyńskie Centrum Kultury.

Podczas spotkań, które odbywały się w dniach od 21 do 23 stycznia 2020 roku, młodzi wokaliści intensywnie pogłębiali wiedzę w teorii, by później wykorzystać ją w praktyce. Zostali oni zapoznani nie tylko z wieloma sprawdzonymi, ale także niekonwencjonalnymi sposobami ćwiczenia głosu i jego udoskonalania. Każdy z uczestników pod bacznym okiem instruktorów przygotowywał również wybrany przez siebie utwór, który zaprezentował podczas koncertu będącego zwieńczeniem tych niezwykle pracowitych dni.

Warto wspomnieć, że wielu młodych artystów, dzięki godnych podziwu zdolnościach pana Artura, miało okazję po raz pierwszy zaśpiewać z "żywym akompaniamentem", co stanowiło z pewnością szczególne przeżycie dla każdego z nich. Jak warsztaty te podsumują ich uczestniczki:

„Mieliśmy okazję wykonać wybrane utwory, które wcześniej przygotowaliśmy pod okiem pani Ludmiły Małeckiej i pana Artura Grudzińskiego. Otrzymaliśmy też wiele rad dotyczących m.in. techniki śpiewania, prezentowania się na scenie. Warsztaty były dla mnie niesamowitym przeżyciem.”Magda

„To były bardzo intensywne trzy dni, spędzone na ciężkiej pracy, ale za to w miłej atmosferze. Dostałam cenne wskazówki i poznałam nowe ćwiczenia, które usprawnią moją pracę nad nowymi utworami. Wspaniali ludzie i wspomnienia, które zostaną ze mną na długo.” – Ola

„Niezmiernie cieszę się z tego, że mogłam spędzić tych kilka wolnych dni na wspólnym śpiewaniu z innymi zafascynowanymi tą dziedziną osobami oraz zgłębianiu tajników wokalnego świata. Bardzo przypadło mi do gustu indywidualne podejście prowadzących do każdego z nas oraz nacisk położony przez nich na interpretację tekstów piosenek. Myślę, że każdy uczestnik mógł wyciągnąć z tych wyjątkowo pracowitych warsztatów coś dla siebie.” - Paulina

13 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie po raz szósty odbył się Ogólnopolskiego Festiwalu "Niebieskim Światłem Oświeceni". Na scenie zaprezentowali się wokaliści z całej Polski. W najstarszej kategorii naszą szkołę reprezentowała Paulina Prokop, która zajęła II miejsce oraz Aleksandra Jeznach – zdobywczyni III lokaty. Festiwal stał na wysokim poziomy, tym bardziej cieszy sukces naszych dziewczyn.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuk, bo przed dziewczynami kolejne świąteczne konkursy.

Chwała Bogu na wysokościach,

a na ziemi pokój

ludziom Jego upodobania!

Łk 2, 14

 

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny w życiu większości z nas. Świętując narodziny Pana, pochylamy się nad tajemnicą wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Myślami wracamy do tej niewielkiej stajenki, gdzie w ubóstwie przyszedł na świat Zbawiciel.

W ten świąteczny czas staramy się być lepsi dla siebie. Organizowane są zbiórki żywności, akcje charytatywne dla potrzebujących, wigilie dla bezdomnych, większość ludzi pragnie dać cząstkę siebie innym, jakiś bezinteresowny prezent. Właśnie dlatego młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, prowadzona przez pana Jarosław Olejnika w szkolnych grupach teatralnych „RAMPA” oraz wokalnych „Wrzaski i Krzyki”, przygotowała koncert kolęd dla mieszkańców Kętrzyna. Na pięknie przygotowanej scenie w auli „starego ogólniaka”, licznie zgromadzonej w piątkowy wieczór publiczności, młodzież przedstawiła dwanaście tradycyjnych kolęd w nowoczesnych aranżacjach. Pomiędzy utworami uczniowie zaprezentowali krótkie scenki, przedstawiające poszukiwanie sensu i znaczenia Bożego Narodzenia. Całość wypadła wspaniale i zakończyła się owacją publiczności na stojąco.

W koncercie udział wzięli:

Wokalistki: Aleksandra Jeznach, Paulina Prokop, Sandra Stadnik, Karolin Zagroba, Maria Lender, Paulina Kościelniak, Amelia Ponikowska, Magdalena Trapik, Emilia Jankowska i Patrycja Petrych.

Aktorzy:Julia Rutkowska, Justyna Bieniek, Magdalena Machniewska, Magdalena Błażewicz, Natalia MachnaczKarol Sosnowski, Kacper Jurczyk, Justyna Bieniek

i Zosia Lender w roli Aniołka.

            Ale to nie koniec świątecznych prezentów. Kętrzyńska młodzież ze „starego ogólniaka” dzięki pomocy Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw „PROMETEUSZ” oraz Kętrzyńskiego Centrum Kultury nagrała płytę z kolędami, którą bezpłatnie otrzymali wszyscy zgromadzeni na koncercie. Płytę wydaną przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kętrzyn będzie można również otrzymać podczas zbliżającej się wspólnej wigilii mieszkańców Kętrzyna.